„Oto ja Służebnica Pańska…”. Wystawa ikon maryjnych w Lublinie

„Oto ja Służebnica Pańska…”. Wystawa ikon maryjnych w Lublinie
W malarstwie ikonowym większość ikon to ikony maryjne (Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
PAP/wbp.lublin.pl

W poniedziałek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie otworzono wystawę ikon „Oto ja Służebnica Pańska…” ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. - Główną bohaterką wystawy jest Maria, Maryja - kobieta, matka Boga, przewodniczka, opiekunka, orędowniczka, pocieszycielka… Kult i obraz Matki Bożej w sztuce ruskiej zajmują wyjątkowe miejsce - mówi Anna Doroszuk autorka i kuratorka wystawy.

Od momentu przyjęcia przez Ruś Kijowską chrześcijaństwa kult Bogurodzicy stał się ważnym elementem duchowości tych ziem. Połowa modlitw wznoszonych do Boga skierowana jest do Matki Bożej, a w malarstwie ikonowym większość ikon to ikony maryjne. Według badaczy w okresie największego rozkwitu malarstwa ikonowego na Rusi, Matce Bożej poświęconych było około 1000 wizerunków.

1
Ikony, mimo że znane były na całym obszarze związanym z kulturą Cesarstwa Wschodniego, a ich początki sięgają świata antycznego, są zjawiskiem silnie związanym z kulturą, życiem i historią narodu rosyjskiego.
(Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
2
Na Ruś ikony dotarły w X w. razem z przyjętą z Bizancjum religią chrześcijańską. Jednak w odróżnieniu od Bizancjum, gdzie terminem „ikona” określano każde figuralne przedstawienie Chrystusa, Marii, świętych i aniołów bez względu na technikę w jakiej zostały wykonane, Kościół prawosławny zastrzegł go wyłącznie do malowideł na desce powstających zgodnie z kanonem.
(Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
3
W tradycji prawosławnej ikona nie jest obrazem o charakterze dewocyjnym ani dekoracją świątyń i nabożeństw, ale przedmiotem kultu nieodłącznym od liturgii, miejscem obecności łaski, sakramentalnym znakiem niewidzialnej obecności trójjedynego Boga.
(Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
4
Zgodnie z tradycją święte obrazy powstają pod wpływem Objawienia Bożego, a ich zadaniem jest przeniesienie widza w inny wymiar rzeczywistości pozwalający poprzez jego kontemplację doświadczyć bezpośredniego kontaktu z przedstawionym na nich Pierwowzorem.
(Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
5
Wszystko to staje się możliwe dzięki podporządkowaniu się człowieka-wykonawcy wymogom tradycji i kanonowi ikonograficznemu zawartemu w tzw. podlinnikach.
(Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
6
W zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej ikony maryjne stanowią nie mniej ważną i liczną grupę. To blisko trzecia część zbioru – około 50 typów ikonograficznych.
(Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
7
Na wystawie zaprezentowane zostaną 103 ikony, w tym 82 ikony na desce oraz zbiór ikon metalowych tzw. podróżnych, przenośnych.
(Fot. PAP/Wojtek Jargiło)
8
Tematyka ikon to m.in. sceny z życia Maryi znane z Pisma Świętego, czy literatury apokryficznej, legend oraz autorskie wizerunki Bogurodzicy z Dzieciątkiem.
9
Na wystawę "Oto ja Służebnica Pańska…" zapraszają na Tadeusz Sławecki dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Rafał Izbicki dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
;
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

„Oto ja Służebnica Pańska…”. Wystawa ikon maryjnych w Lublinie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.