PAP / pzk
W wieku 89 lat zmarł Ernest Bryll – poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz, krytyk filmowy i dyplomata. Informację przekazało w niedzielę w mediach społecznościowych Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Potwierdziło je również Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
Radio Kraków / pzk
Zmarł Antoni Krupa, jedna z najbarwniejszych postaci krakowskiego dziennikarstwa. Od prawie 50 lat swoją ogromną muzyczną wiedzą i miłością do muzyki na antenie Radia Kraków dzielił się z kolejnymi pokoleniami słuchaczy.
PAP / pzk
Archeolodzy z Meksyku znaleźli w stanie Tabasco, w południowo-wschodniej części tego kraju, budowlę świątynną, w której Majowie z epoki prekolumbijskiej składali ciała młodych mężczyzn.
PAP / jk
Specjaliści komputerowi ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) włamali się do systemu usług państwowych Rosji, za pośrednictwem którego trwa głosowanie elektroniczne w wyborach prezydenckich w tym kraju – powiadomiła w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na źródło w HUR.
PAP/dm
Pakiet zmian przygotowanych przez Komisję Europejską wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Ugorowanie i ograniczanie pestycydów nie będzie przymusowe. Zamiast kar będą zachęty - zapowiedział w piątek komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
PAP/dm
14 osób zginęło, a 46 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę na południu Ukrainy - poinformowały w piątek wojskowe władze obwodowe. Celem uderzeń sił okupacyjnych były obiekty infrastruktury cywilnej. Wcześniej mówiono o ośmiu zabitych.
PAP/dm
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zlecił NIK przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych ze szczególnym uwzględnieniem finansowania Kościoła katolickiego od 12 listopada 2019 r. do 12 listopada 2023 r. - poinformowała w piątek Kancelaria Sejmu.
PAP/dm
Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG zatrzymali kolejne osoby zamieszane w organizację nielegalnej migracji tzw. szlakiem białoruskim - poinformował w piątek rzecznik oddziału kpt. Dariusz Sienicki. Wśród ich są obywatele Turkmenistanu i Polski.
PAP/dm
Po ponad tygodniu palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przekazała odpowiedź na propozycje negocjatorów, którzy wypracowali projekt zawieszenia broni w wojnie z Izraelem i uwolnienia zakładników, uprowadzonych w październiku do Strefy Gazy - podała w piątek agencja Reutera.
PAP / pzk
Polscy inżynierowie stworzyli mechanizm nogi skoczka księżycowego. Robot, powstający na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ma stanowić alternatywę dla łazików, które nie zawsze radzą sobie w trudnym terenie Księżyca.
RMF FM24/dm
Prezydent Andrzej Duda nie zamierza się zgadzać na wymianę ambasadorów w Waszyngtonie, Paryżu, krajach bałtyckich, Afryce i przy NATO - to najnowsze ustalenia dziennikarzy RMF FM. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski formalnie zgłosił chęć odwołania 50 polskich ambasadorów, nie ujawniając, o których chodzi.
PAP/dm
Premier Donald Tusk zapowiedział, że podczas zwołanego na piątek w trybie natychmiastowym szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o Ukrainie i blokowaniu pomocy dla niej przez Kongres USA.
PAP / pzk
W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu na Podkarpaciu przeprowadzono operację endowaskularnego wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej. Przemyski szpital jest drugą placówką w kraju, w której wykonuje się tego typu operacje u pacjentów cierpiących na niewydolność nerek.
PAP / pk
Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę schrony, w których mogą ukryć się mieszkańcy w sytuacji zagrożenia. Okazuje się, że nawet nie ma pewności, ile takich miejsc jest - pisze środowa "Rzeczpospolita".
medonet.pl / wikipedia.com / gś
Dziś świat obiegła informacja o śmierci ostatniej osoby, która po epidemii polio w latach 50. korzystała z żelaznego płuca. Paul Alexander zmarł 11 marca w wieku 78 lat, zdecydowaną większość, bo ponad 70 lat swojego życia spędził jednak w żelaznym płucu, urządzeniu, które umożliwiało mu przeżycie.
PAP / gś
- Odrodził się rosyjski imperializm, trzeba temu w zdecydowany sposób przeciwdziałać - mówił po spotkaniu w Białym Domu prezydent Andrzej Duda, podkreślając konieczność dalszej pomocy Ukrainie.
PAP/dm
Nasze bezpieczeństwo zależy od wsparcia dla Ukrainy, nie wolno pozwolić na to, by Putin zwyciężył, bo to rozbudzi rosyjski imperializm - mówił we wtorek po spotkaniu z liderami Republikanów i Demokratów w Kongresie prezydent Andrzej Duda. Przekonując swoich rozmówców do zwiększenia pomocy finansowej dla Ukrainy prezydent wskazywał, że wspieranie Ukrainy jest obecnie tanie, biorąc pod uwagę to, jakie musiałoby być, gdyby doszło do wojny i ataku na państwa NATO.
PAP / pk
Premier Donald Tusk zadeklarował, że nie chce rozmawiać o Ukrainie, Rosji i geopolityce z papieżem Franciszkiem. Zdaniem szefa rządu głowa Kościoła katolickiego nie jest teraz w najlepszej intelektualnej i etycznej dyspozycji, jeśli chodzi o kwestie polityczne.
PAP / pk
"Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, Putin pójdzie naprzód i wystawi na ryzyko cały świat"- te słowa prezydenta USA Joe Bidena cytują włoskie media w relacjach z jego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem w Białym Domu. Odnotowują też zapewnienie Bidena, że zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Polski jest "żelazne".
PAP / pk
Tylko silna Polska zagwarantuje stabilność regionu, a niestabilny region oznacza dramatyczne kłopoty dla Zachodu - podkreślił we wtorek w TVN24 premier Donald Tusk. Jak ocenił rola Polski jest kluczowa dla bezpieczeństwa Zachodu.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}