Pandemia rujnuje zdrowie Hiszpanów. Jedna trzecia badanych czuje się o wiele gorzej

Pandemia rujnuje zdrowie Hiszpanów. Jedna trzecia badanych czuje się o wiele gorzej
Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Jak podaje w raporcie Fundacja La Caixa, pandemia koronawirusa wpłynęła na pogorszenie się zdrowia dziesiątków tysięcy Hiszpanów. Opracowany przez 10 profesorów różnych uniwersytetów raport wykazał, że jedna trzecia uczestników badań czuje się gorzej lub dużo gorzej fizycznie i psychicznie niż przed pandemią.

Pandemia Covid-19 wpłynęła na ogólne pogorszenie się zdrowia dziesiątków tysięcy osób w całym kraju - wynika z raportu Fundacji La Caixa „Wpływ Covid-19 na zdrowie fizyczne i psychiczne osób dorosłych w Hiszpanii”, opracowanego przez 10 profesorów różnych uniwersytetów. Badania przeprowadzono wśród osób, które wcześniej nie cierpiały na zaburzenia psychiczne. Jedna trzecia uczestników badań wskazała, że czuje się gorzej lub dużo gorzej fizycznie i psychicznie niż przed pandemią.

DEON.PL POLECA



Depresja, kłótnie rodzinne, lęki

Odnośnie zdrowia psychicznego badania wykazały znaczący wzrost przypadków depresji, kłótni rodzinnych, myśli o śmierci i obaw przed agresją partnera, a także innych problemów wpływających na zdrowie psychiczne.

Wśród osób, które przed pandemią nie miały żadnych problemów psychicznych, podczas jej trwania u ponad 5 proc. z nich wystąpił pierwszy epizod depresji, prawie 10 proc. po raz pierwszy doświadczyło stanów lękowych, a prawie 20 proc. miało częste myśli o śmierci - własnej, innych osób lub śmierci w ogóle, czego nie doświadczali wcześniej. We wszystkich przypadkach ponad dwukrotnie więcej było takich epizodów u kobiet niż u mężczyzn.

Trzy razy więcej przypadków depresji

Ogólnie w społeczeństwie hiszpańskim przypadki depresji wzrosły z 5,75 do ponad 8,8 proc., stany lękowe z 11,6 do 17,8 proc, a myśli o śmierci z 22,9 do 28,5 proc. Wzrosły także symptomy stresu pourazowego.

Aż 25,5 proc. badanych przyznało, że znacznie częściej dochodzi w ich domach do kłótni rodzinnych, a 21,5 proc. dodało do tego problemy finansowe. Zgodnie z badaniami, 8,6 proc. osób przyznało, że podczas obowiązywania kwarantanny obawiało się o swojego/swoją partnera/partnerkę, a 3,6 proc. doświadczyło od niego lub od niej agresji.

PAP / mł

Zobacz także: Depresja z bliska. Jak pomóc choremu i sobie?

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller

Żeby pokonać depresję, trzeba jej wysłuchać

Depresja przypomina nam, że ciemna, czarna, szara strona rzeczywistości jest w nie mniejszym stopniu częścią naszej egzystencji niż jej strony radosne, jasne i barwne. Trzeba uznać tę ciemną stronę...

Skomentuj artykuł

Pandemia rujnuje zdrowie Hiszpanów. Jedna trzecia badanych czuje się o wiele gorzej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.