Piechociński: w grudniu "szykuje się hit"

Piechociński: w grudniu "szykuje się hit"
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
PAP / psd

W połowie grudnia tego roku jeden ze światowych koncernów motoryzacyjnych ma ogłosić zamiar budowy w Polsce nowej fabryki samochodów; inwestycja miałaby ruszyć już w marcu przyszłego roku - zapowiedział wicepremier Janusz Piechociński.

"Szykuje się hit" - powiedział wicepremier podczas sobotniej konferencji prasowej w Mysłowicach. Zaznaczył, że nie może na razie podać żadnych bliższych szczegółów przedsięwzięcia ani nazwy inwestora. Wyraził jednak przekonanie, że inwestycja dojdzie do skutku.

"Pół roku ciężko na to pracowaliśmy i widać bardzo wyraźnie, że po obu stronach mamy już za sobą wstępny flirt, a jesteśmy na etapie ufności, że skonsumujemy ten związek (…). Mówimy tutaj o budowie dużej fabryki nowych samochodów w obrębie polskiej motoryzacji" - powiedział PAP Piechociński.

Minister gospodarki nie zdradził też lokalizacji fabryki, wskazując jedynie, że "na razie nie zanosi się na to, że to jest hit, który przyjdzie na Śląsk". Przypomniał, że w tym regionie jest już dużo przemysłu motoryzacyjnego, jednak - jak mówił - rząd dba także o to, by firm z tej branży było tu jeszcze więcej. Możliwa jest np. produkcja na Śląsku nowych silników samochodowych. Jednak "hit", o którym mówił wicepremier, ma dotyczyć nowych aut.

"W połowie grudnia jeden z wielkich koncernów światowych ma - według stanu rozmów na zeszły tydzień - przedłożyć propozycję budowy w Polsce fabryki +zielonych pól+ (tzw. inwestycja greenfield, czyli od podstaw - PAP) z dużą ilością nowo montowanych samochodów, z perspektywą wejścia na plac budowy w marcu" - powiedział wicepremier.

Według niego, na starcie nowej fabryki ok. 60 proc. wykorzystywanych tam części i akcesoriów ma pochodzić z Polski. "Zabiegam o takie warunki, w których także w polskim hutnictwie będzie się produkowało blachy karoseryjne" - dodał minister gospodarki, wskazując, że byłoby to korzystne nie tylko dla polskich producentów stali, ale także koksu i węgla koksowego, czyli surowców wykorzystywanych przez hutnictwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Piechociński: w grudniu "szykuje się hit"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.