Pierwszy w historii brązowy medal wywalczony w czwórce. Kajakarki świętują w Tokio

Pierwszy w historii brązowy medal wywalczony w czwórce. Kajakarki świętują w Tokio
Polska drużyna kajakarska świętująca w Tokio. Zdj.: FRANCK ROBICHON/EPA/PAP
PAP/tkb

Polki w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska zdobyły brązowy medal w K4 500 m kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Zwyciężyły Węgierki przed Białorusinkami.

Biało-czerwone na półmetku były czwarte, ale udało im się wyprzedzić osadę Nowej Zelandii, którą prowadziła trzykrotna złota medalistka igrzysk w Tokio Lisa Carrington. Polki straciły do Węgierek 0,982 sekundy.

To pierwszy w historii kobiecego kajakarstwa medal wywalczony w czwórce. Naja i Puławska po raz drugi stanęły na podium w Tokio. We wtorek wywalczyły srebrny medal w dwójce na 500 m.

"Od wielu lat nasze kajaki mają sporo powodów do dumy. To jedna z niewielu dyscyplin w polskim sporcie, w której cyklicznie przywozimy krążki z igrzysk olimpijskich. Dziś rano dziewczyny napisały piękną historię. W Rio de Janeiro też były dwa medale, ale teraz krążki z najważniejszej imprezy przywiozą cztery dziewczyny, a nie trzy. Do tego trójka zawodniczek z naszej czwórki to debiutantki, które pięknie rozpoczynają swoją przygodę olimpijską" - powiedziała Rosolska, bardziej znana pod panieńskim nazwiskiem Mikołajczyk.

Naja została najbardziej utytułowaną polską kajakarką w historii. Ma na koncie cztery medale - w 2012 roku w Londynie i w 2016 w Rio de Janeiro sięgnęła po brąz w K2 500 m z właśnie z Mikołajczyk (obecnie Rosolską). Po trzy medale, jeden srebrny i dwa brązowe - zdobyły Aneta Konieczna (dawniej Pastuszka) i Rosolska.

"Czapki z głów przed Karoliną. Nikt w polskich kajakach nie ma czterech medali olimpijskich. Ona zdobyła trzy medale w jednej konkurencji z rzędu, a teraz w Tokio dodatkowo dołożyła do tego medal w czwórce. Zapisuje się wspaniale w historii polskiego sportu. To przepiękny wynik. Wszyscy młodzi sportowcy mają wzór do naśladowania. To silna dziewczyna ze Śląska (urodzona w Tychach - PAP). Ona nigdy się nie poddaje, zawsze walczy do końca. Ma w sobie niezwykłą determinację" - powiedziała o koleżance Rosolska.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ, Magdalena Madej-Babula
10,40 zł
26,00 zł

Książka jest próbą ukazania problematyki zdrowia zarówno w jego aspekcie biologicznym (medycznym), jak również psychicznym, społecznym i duchowym. Celem tak nakreślonej tematyki jest zwrócenie uwagi na fakt, że każdy z wymienionych aspektów jest równie ważny...

Skomentuj artykuł

Pierwszy w historii brązowy medal wywalczony w czwórce. Kajakarki świętują w Tokio
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.