PNA: Wybrzeże Kości Słoniowej jedzie do domu

W drugim niedzielnym meczu ćwierćfinałowym Pucharu Narodów Afryki faworyzowane Wybrzeże Kości Słoniowej, z plejadą gwiazd europejskiej piłki klubowej w składzie, niespodziewanie przegrało po dogrywce z Algierią 2:3.

Faworyci świetnie rozpoczęli, już po czterech minutach obejmując prowadzenie. Do bramki Algierii trafił Salomon Kalou. Wybrzeże Kości Słoniowej poszło za ciosem. W ataku szaleli Didier Drogba i Gervinho. Największe zagrożenie pod bramką WKS stwarzał... ich własny bramkarz Fawzi Chaouchi, który dwukrotnie był bliski sprawienia prezentu rywalom. Algieria otrząsnęła się dopiero po pół godziny gry. Wreszcie tuż przed przerwą doprowadziła do wyrównania. Doskonale spisał się Karim Matmour, który przyjął piłkę na linii pola karnego i bez wahania huknął na bramkę. Chaouchi nie miał nic do powiedzenia.

Po przerwie widowisko zrobiło się jeszcze ciekawsze, niechybnie zmierzając w stronę porywającego zakończenia. Przeważała ekipa Drogby, ale Algieria nie zamierzała wyłącznie skupiać się na obronie, inicjując groźne akcje. W 68. minucie to "Pustynne Lisy" były bliskie objęcia prowadzenia, ale pojedynek sam na sam z bramkarzem przegrał Matmour. Pięć minut przed upływem regulaminowego czasu gry doskonałą okazję do zdobycia bramki po drugiej stronie boiska zmarnował Gervinho. Wreszcie w 89. minucie Abdul Keita, który chwilę wcześniej zmienił Kalou, zdobył drugą bramkę dla WKS. Koniec marzeń Algierii? Ależ skąd. Już w doliczonym czasie gry po dośrodkowaniu celnym strzałem głową popisał się algierski obrońca Madjid Bougherra. O wyniku musiała przesądzić dogrywka.

Dodatkowy czas gry fantastycznie rozpoczął się dla "Pustynnych Lisów". Już w drugiej minucie piłkę do bramki skierował Hameur Bouazza, który na boisku zameldował się minutę wcześniej. Wybrzeże Kości Słoniowej mogło wyrównać sześć minut później, ale fatalnie w sytuacji sam na sam z Barrym Copą zachował się Drogba. Już do końca pierwszej części dogrywki mądrze grający algierczycy nie pozwolili rywalom stworzyć zagrożenia. Chwilę po zmianie stron gwiazdy WKS na kolana mógł rzucić Abdelkader Ghezzal, ale w polu karnym nie zdołał oddać strzału. Pięć minut później doskonałej okazji nie wykorzystał Hassan Yebda. Po drugiej stronie w 120. minucie ponownie przed szansą stanął Drogba i znów górą był bramkarz. Sędzia doliczył cztery minuty, ale już w pierwszej popełnił duży błąd, nie uznając prawidłowo strzelonej bramki wyrównującej, zdobytej przez Kolo Toure. Wybrzeże nie mogło już nic zdziałać i pożegnało się z turniejem.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Algieria 2:3 (1:1, 2:2)
1:0 Salomon Kalou (4'), 1:1 Karim Matmour (44'), 2:1 Abdul Keita (89'), 2:2 Madjid Bougherra (90+3), 2:3 Hameur Bouazza (92')