Początek rozmów o budżecie UE na 2014-2020

Początek rozmów o budżecie UE na 2014-2020
Minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz rozmawia z dziennikarzami przed nieformalnym spotkaniem ministrów ds europejskich w Sopocie. (fot. PAP/Adam Warżawa)
PAP / slo

W Sopocie rozpoczęło się w czwartek nieformalne spotkanie ministrów ds. europejskich 27 krajów UE ws. nowego budżetu UE na lata 2014-2020. W dyskusji nie można wykluczyć żadnych, nawet najtrudniejszych tematów - zapowiada minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Podstawą dyskusji będzie propozycja Komisji Europejskiej z 29 czerwca KE, zgodnie z którą nowy 7-letni budżet ma wynieść 972,2 mld euro, wobec 925 mld euro w obecnym budżecie na lata 2007-2013. KE proponuje utrzymanie na poziomie porównywalnym do obecnego funduszy na politykę rolną i politykę spójności; wzrosty dotyczą m.in. badań i innowacyjności, a także polityki sąsiedzkiej i imigracyjnej.

- Spodziewam się, że jako prezydencja będziemy (po spotkaniu) mądrzejsi: będziemy mieli pełen przegląd stanowisk wszystkich krajów członkowskich (...) i ich oceny propozycji KE. Na tej podstawie będziemy w stanie przygotować dyskusję szczegółową - mniej polityczną, bardziej techniczną na wrześniowej Radzie UE ds. ogólnych w Brukseli - mówił Dowgielewicz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Początek rozmów o budżecie UE na 2014-2020
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.