Polacy mogą mieć nowe święta. Posłowie z propozycjami upamiętnienia ważnych rocznic
W Polsce mogą pojawić się nowe dni pamięci, jeśli propozycje posłów Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy zyskają poparcie w Sejmie. KO chce ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, upamiętniającego tragiczną rocznicę rozpoczęcia eksterminacji pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Lewica proponuje natomiast Dzień Prezydenta Gabriela Narutowicza, który miałby być obchodzony w rocznicę zamordowania polityka.
22 września 1939 roku rozpoczęła się jedna z mniej znanych, lecz wyjątkowo brutalnych zbrodni II wojny światowej – eksterminacja pacjentów Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kocborowie na Pomorzu. Tego dnia Niemcy zamordowali 88 osób, a do stycznia 1941 roku ofiarą nazistowskiej machiny zagłady padło prawie 1,7 tysiąca pacjentów tej placówki. Posłowie Koalicji Obywatelskiej, chcąc uczcić pamięć ofiar tej tragedii, skierowali do Sejmu projekt uchwały ustanawiającej Dzień Pamięci Ofiar Zagłady Osób z Zaburzeniami Psychicznymi. Jak podkreślają w uzasadnieniu, zagłada osób chorych psychicznie była jednym z pierwszych aktów ludobójstwa III Rzeszy na terenach okupowanej Polski.
"Zagłada osób chorych psychicznie podczas II wojny światowej w okupowanej Polsce zapoczątkowała ludobójcze zbrodnie III Rzeszy” – napisali wnioskodawcy projektu. Poseł Piotr Adamowicz z Gdańska, reprezentujący Koalicję Obywatelską, przypomniał, że podobny projekt został złożony już w pierwszej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Lewica z kolei złożyła w listopadzie projekt ustawy ustanawiającej Dzień Prezydenta Gabriela Narutowicza, który miałby być obchodzony 16 grudnia – w rocznicę zamordowania pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej. Narutowicz został zastrzelony w 1922 roku przez Eligiusza Niewiadomskiego, co było jednym z najbardziej wstrząsających wydarzeń w historii Polski międzywojennej.
Nie tylko opozycja jest aktywna w tej kwestii. Posłowie Suwerennej Polski również przedstawili swój projekt – chcą ustanowienia Narodowego Dnia Powstania Zamojskiego i Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, upamiętniającego jedno z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej na ziemiach polskich.
Największe szanse na uchwalenie mają obecnie projekty dotyczące prezydenta Narutowicza oraz ofiar zagłady osób z zaburzeniami psychicznymi. Jeśli Sejm przegłosuje te propozycje, lista dni pamięci narodowej w Polsce może wkrótce się wydłużyć.
Skomentuj artykuł