Polacy wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku 29 lat. Jak wyglądamy na tle Europy?

Polacy wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku 29 lat. Jak wyglądamy na tle Europy?
Fot. depositphotos.com
PAP/mk

Średni wiek wyprowadzki z domu rodzinnego wynosi dla Polaków 29 lat. Szwedzi robią to jako 19-latkowie, a Portugalczycy mając niemal 34 lata - wynika z informacji podanych Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

W 2021 roku w młodzi ludzie w Unii Europejskiej opuszczali gospodarstwo domowe rodziców średnio w wieku 26,5 roku - podał w czwartek Eurostat. Najwyższy średni wiek wyprowadzki od rodziców - 30 lat i więcej - odnotowano w Portugalii (33,6 roku), Chorwacji (33,3), Słowacji (30,9), Grecji (30,7) i Bułgarii (30,3). Na przeciwległym końcu skali jest z kolei Szwecja (19), Finlandia (21), Dania (21,3) i Estonia (22,7). W Polsce średni wiek opuszczenia gniazda rodzinnego wyniósł w 2021 roku 29 lat.

Jak zauważa Eurostat, w większości krajów unijnych leżących na północy i zachodzie Unii młodzi ludzie co do zasady opuszczali dom rodzinny wcześniej, raczej przed lub krótko po ukończeniu 25. roku życia, a w krajach Południa i w Europie Środkowo-Wschodniej wiek ten był bliższy trzydziestki.

Z danych zebranych przez Eurostat wynika też, że kobiety wcześniej opuszczały gospodarstwo domowe rodziców niż mężczyźni. Tendencję tę zaobserwowano we wszystkich krajach UE. Średnia wieku dla kobiet to 25,5 roku, a dla mężczyzn - 27,4. Mężczyźni opuszczali dom rodzinny średnio po 30. roku życia w 11 krajach UE (Chorwacja, Portugalia, Słowacja, Bułgaria, Grecja, Słowenia, Włochy, Malta, Hiszpania, Rumunia i Polska), podczas gdy w przypadku kobiet dotyczy to tylko dwóch krajów (Portugalia i Chorwacja).

Największą rozpiętość średniej wieku między płciami w momencie opuszczania domu rodzinnego stwierdzono w Rumunii, gdzie młodzi mężczyźni wyprowadzali się mając średnio 30,3 roku, a kobiety 25,6 roku (co daje 4,7 roku różnicy), a następnie w Bułgarii, gdzie mężczyźni wyprowadzili się w wieku 32 lat, a kobiety w wieku 28,5 roku (różnica 3,5 roku). Z kolei Szwecja, Dania i Irlandia odnotowały najmniejsze różnice w tej kategorii: odpowiednio 0,4, 0,5 i 0,9 roku. Różnica między płciami była bardziej wyraźna w krajach, w których młodzi ludzie później opuszczali dom rodzinny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Polacy wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku 29 lat. Jak wyglądamy na tle Europy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.