Polscy żołnierze uratowali 13-letniego Afgańczyka

Polscy żołnierze uratowali 13-letniego Afgańczyka
Fot. PAP/Artur Reszko
PAP/ kb

W trakcie próby ewakuacji z Afganistanu 13-letni Fawad zagubił swoją rodzinę. Pomocy w niezwykle trudnych warunkach postanowili mu udzielić polscy żołnierze, którzy od niedzieli starają się odnaleźć jego bliskich. O sprawie poinformował we wtorek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak dodał, informacja trafiła już do organizacji pozarządowych. Szef KPRM zwrócił się także z prośbą o udostępnianie wpisu i pomoc w poszukiwaniu rodziny Fawada.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

Od kilku dni na lotnisku Chopina w Warszawie lądują kolejne samoloty z ewakuowanymi. Wszystkich sześcioro Polaków z Afganistanu udało się przetransportować do Polski, natomiast obecnie trwa ewakuacja afgańskich współpracowników Polski.

Żołnierze Wojska Polskiego ewakuują także współpracowników krajów sojuszniczych oraz personel niektórych instytucji, w tym m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Obecnie do Polski udało się ewakuować już - jak poinformował we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz - około 750 osób.

Do Afganistanu zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy udał się Polski Kontyngent Wojskowy, liczący do 100 osób, który ma wspierać ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO z tego kraju.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wincenty Łaszewski

Czy bez Bożej ingerencji w roku 1920 byłby możliwy jeden z największych triumfów polskiej armii? Czy odnieślibyśmy zwycięstwo nad muzułmanami pod Chocimiem, gdyby nie żarliwa modlitwa różańcowa mieszkańców Krakowa? I czy pozbawieni opieki Matki Bożej...

Skomentuj artykuł

Polscy żołnierze uratowali 13-letniego Afgańczyka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.