Polska pożyczy MFW około 6 mld euro

Polska pożyczy MFW około 6 mld euro
Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki w wysokości rzędu 6 mld euro - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
8 lat temu
PAP / drr

Polska udzieli Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu pożyczki w wysokości rzędu 6 mld euro - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że kwota pozostanie w rezerwach NBP, a MFW będzie ciągnął pożyczkę w transzach w miarę potrzeb.

Zaznaczył, że w razie konieczności jednak pieniądze wrócą do NBP.

Minister zapytany w poniedziałek w RMF FM o to, czy pożyczka wyniesie około 6 mld euro, powiedział: - Mówimy o takim rzędzie wielkości. W tej chwili Narodowy Bank Polski pracuje nad szczegółami. - Na pewno nie będzie to 10 mld - dodał.

Pieniądze pozostaną do dyspozycji MFW w rezerwach NBP. - Całość tych pieniędzy będzie (...) w kolejnych transzach ciągnięta, jeżeli MFW uzna, że ma taką potrzebę. (...) Ale proszę pamiętać, że jeżeli sytuacja będzie dużo trudniejsza w Polsce i my byśmy pociągnęli tę dużą wyższą kwotę - te 30 mld dolarów, do których mamy prawo w MFW, to wtedy MFW automatycznie przestanie ciągnąć z tej puli w NBP. A nawet, gdyby jakaś część tych pieniędzy była pociągnięta, mielibyśmy prawo zwrócić się z prośbą o to, żeby te pieniądze zwrócić NBP - powiedział Rostowski.

Minister podkreślił, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest obecnie najbardziej wiarygodnym pożyczkobiorcą. - Gotowość do udzielenia pożyczki, jeśli się nie mylę, będzie na trzy lata - powiedział.

Zdaniem Rostowskiego MFW zbierze od krajów europejskich na pewno 150 mld euro wobec zadeklarowanych 200 mld euro. - Ja myślę, że jako część szerszego pakietu działań, z którego część to gigantyczne zwiększenie płynności dla banków komercyjnych przez Europejski Bank Centralny, to może starczyć - powiedział. Dodał, że ten mechanizm "raczej już zwiększany nie będzie". - Jest bardziej prawdopodobne, że to, co może trzeba będzie zrobić - dużo bardziej aktywne działanie Europejskiego Banku Centralnego na rynku obligacji państwowych - powiedział. - Ale to nas już w żaden sposób nie dotyczy - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polska pożyczy MFW około 6 mld euro
Komentarze (46)
20 grudnia 2011, 15:33
A ja jestem zdania, że naszemu rządowi należy się oficjalne mistrzostwo w zakresie prestidigitatorstwa, ponieważ podobno z pustego to i Salomon nie naleje, a tu - proszę!
K
klara
20 grudnia 2011, 14:36
Czytając niektóre posty odnoszę wrażenie że do UE zostaliśmy wciągnięci na siłę wbrew własnej woli. Prawo karne bierze pod uwagę nie tylko działania siłowe. Art. 191 § 1. orzeka, ze penalizacji podlega także zwabienie, to jest podstępne doprowadzenie do określonej sytuacji. Zabawny artykulik S.Michalkiewicza na ten temat p.t. "Alchemia Unii Europejskiej" <a href="http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=2324">www.michalkiewicz.pl/tekst.php</a>
V
veritas
20 grudnia 2011, 13:45
~veritas mam wrażenie, że masz większy komfort dyskusji ode i Beniamina, bo swoich wypowiedzi nie czytasz. To też nie czytajcie swoich, i też będziecie mieli komfort:)))
V
veritas
20 grudnia 2011, 13:35
Veitas ma jedną wielką zdolność a mianowicie wchodzenie (a raczej schodzenie)na poziom uniemożliwiający jakąkolwiek dyskusję (...) ale dzięki temu pozostaje w błogim stanie wiecznego poczucia rcji No to mnie zmartwiłeś Beniaminie. Sądziłem, że każdy, kto wyraża swoje zdanie w dyskusji, jest przekonany o słuszności prezentowanej racji. A ty biedaku gadasz wbrew własnemu głębokiemu przekonaniu?
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 13:24
 Veitas ma jedną wielką zdolność a mianowicie wchodzenie (a raczej schodzenie)na poziom uniemożliwiający jakąkolwiek dyskusję (gdyby pozbawiano władzy w sposób proponowany przez veritasa  to obawiam się że każdy rząd w Polsce miałby kłopot w utrzymaniu się przy władzy dłużej niż tydzień)ale dzięki temu pozostaje w błogim stanie wiecznego poczucia rcji
V
veritas
20 grudnia 2011, 13:24
~veritas póki co naród zupełnie niedawno powiedział kolejny raz dziękujemy PIS i Kaczyńskiemu i póki co pomimo wezwań, retoryki i marszów organizowanych przez Kaczyńskiego nie chce go słuchać. Pomimo, że ma tube we wszystkich mainstreamowych telewizjach. Adamajkisie, litości! Czy ja wspomniałem cokolwiek o tej partii i jej liderze? Była mowa ogólnie w sprawujacych władzę, a ty znowu masz niekontrolowany wytrysk na temat PiSu.
20 grudnia 2011, 13:23
Beniaminie proszę: Czy polityczne błędy i gafy w wykonaniu Tuska to: - wynik błędnej oceny sytuacji, - wybór kierunku, którego nawet najbliźsi nie rozumieją, - efekt zdradzajacego wodza?
MW
materiały wyborcze
20 grudnia 2011, 13:18
~veritas póki co naród zupełnie niedawno powiedział kolejny raz dziękujemy PIS i Kaczyńskiemu i póki co pomimo wezwań, retoryki i marszów organizowanych przez Kaczyńskiego nie chce go słuchać. Pomimo, że ma tube we wszystkich mainstreamowych telewizjach. a to chyba materiał z jakies kampanii wyborczej :-)
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 13:18
 Beniaminie, zobacz zamista zająś sie merytoryczną dyskusją usiłujesz wszcząć burdę insynuując coś komuś... Zamiast tego postaw jakieś pytanie: Czy polityczne błędy i gafy w wykonaniu Kaczyńskiego to: - wynik błędnej oceny sytuacji, - wybór kierunku, którego nawet najbliźsi nie rozumieją, - efekt szalonego wodza? I zapewniam Cię znajdziesz wielu do dyskusji a sposób podania nie jest obrażliwy gdyby w takiej formie pytania kierowane były do obecnie rządzących to myślę że nie było by żadnego problemu
V
veritas
20 grudnia 2011, 13:07
To po co to domaganie się dialogu, ze zdrajcami się nie dyskutuje , zdrajców się likwiduje!!!!!!!A więc veritasie do boju!! Beniaminie, bez histerii... Nie domagam się żadnego dialogu. Jest chyba oczywiste, że osoby, które otrzymały od narodu mandat władzy, powinny być przez naród obserwowane i oceniane. I jeśli ich poczynania są jawnie sprzeczne z interesem narodu, traktuje się to jako zdradę. I nie wdając się w dysputy, pozbawia się zdrajców władzy. Jak lubisz, to możesz sobie podialogować  prywatnie - np. z włamywaczem, który właśnie opróżnia twój sejf.
20 grudnia 2011, 13:04
Beniaminie, zobacz zamista zająś sie merytoryczną dyskusją usiłujesz wszcząć burdę insynuując coś komuś... Zamiast tego postaw jakieś pytanie: Czy polityczne błędy i gafy w wykonaniu Kaczyńskiego to: - wynik błędnej oceny sytuacji, - wybór kierunku, którego nawet najbliźsi nie rozumieją, - efekt szalonego wodza? I zapewniam Cię znajdziesz wielu do dyskusji a sposób podania nie jest obrażliwy
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 12:52
- jesli ktos zdradza interesy w jakiejś konkretnej sytuacji - to w nastepnej ma zawsze wybór. Zobacz w dwu poprzednich obiektywnie nie ma miał wyboru... Zawsze może byc tak, że zdrada interesów narodowych podyktowana jast dobrem większym (równoważnym) np.: Kościoła, kilku narodów, innego słabszego narodu.. Nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku, ale dyskusja jest z pewnościa bardzej owocna od komunałów nt fanatyków Za chwilę dyskusja może zejść np. na temat czy Europa to rzeczywiście Konzentrazion Lager, czy Komorowski rzeczywiście wysługuje się ruskim czy Tusk to niemiecjki koń trojański czy Jarosław Kaczyński jest zdrowy psychicznie  itd  ,przecież to ttylko tezy do dyskusji które nie powinny nikogo obrażać nikogo nie obraża
20 grudnia 2011, 12:47
Beniaminie: - jeśli ktoś się żeni (zawierajac sakramentalne małżeństwo) - to zostaje mężem (tu zmienia sie jego stan) - jeśli ktoś molestuje dzieci - to bedzie pedofilem (ujawnia się jego stan, choroba - nad tym można panować, ale pociąg pozostający poza wolą pozostanie) - jesli ktos zdradza interesy w jakiejś konkretnej sytuacji - to w nastepnej ma zawsze wybór.  Zobacz w dwu poprzednich obiektywnie nie ma miał wyboru... Zawsze może byc tak, że zdrada interesów narodowych podyktowana jast dobrem większym (równoważnym) np.: Kościoła, kilku narodów, innego słabszego narodu.. Nie twierdzę, że tak jest w tym przypadku, ale dyskusja jest z pewnościa bardzej owocna od komunałów nt fanatyków
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 12:40
Beniaminie, gubisz się i sam nie wiesz czego chcesz. Wcześniej pisałeś: .Przecież można się z kimś nie zgadzać ,można mieć inny pogląd na różne sprawy ,można się spierać ale żeby wyzywać od zdrajcó ,zaprzańców? Teraz dowodzisz, że powinno się nazywać czyny i sprawców po imieniu: "Tylko po co te wykręty niech będzie tak tak nie nie" Uważam że się nie gubię gdyż moim zdaniem przy wielu zastrzeżeniach nikt!!!w polskiej polityce nie zasługuje na miano zdrajcy
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 12:39
Beniaminie, gubisz się i sam nie wiesz czego chcesz. Wcześniej pisałeś: .Przecież można się z kimś nie zgadzać ,można mieć inny pogląd na różne sprawy ,można się spierać ale żeby wyzywać od zdrajcó ,zaprzańców? Teraz dowodzisz, że powinno się nazywać czyny i sprawców po imieniu: "Tylko po co te wykręty niech będzie tak tak nie nie" To po co to domaganie się dialogu, ze zdrajcami się nie dyskutuje , zdrajców się likwiduje!!!!!!!A więc veritasie do boju!!
V
veritas
20 grudnia 2011, 12:34
Beniaminie, gubisz się i sam nie wiesz czego chcesz. Wcześniej pisałeś: .Przecież można się z kimś nie zgadzać ,można mieć inny pogląd na różne sprawy ,można się spierać ale żeby wyzywać od zdrajcó ,zaprzańców? Teraz dowodzisz, że powinno się nazywać czyny i sprawców po imieniu: "Tylko po co te wykręty niech będzie tak tak nie nie"
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 12:29
Beniaminie to nie sa wykręty. Po podstawy pedagogiki i kultury dusykusji: 1. Jeśli dziecko się zle zachowuje - nie mowi się mu jests zlym dzieckiem tylko zle się zachowujesz. 2. jeśli z kimś deskutujesz staraj się odnosic do jego poszczegolnych poglądów i działań. Jeżeli ktoś molestuje dzieci nie mówi się mu że jest pedofilem  tylko że  źle postępuje. Ok!
V
veritas
20 grudnia 2011, 12:27
@Beniamin .Czy może być gorsza obelga od posądzenia o zdradę A czy może być gorsza głupota od zamykania oczu na fakty?
20 grudnia 2011, 12:24
Beniaminie to nie sa wykręty. Po podstawy pedagogiki i kultury dusykusji: 1. Jeśli dziecko się zle zachowuje - nie mowi się mu jests zlym dzieckiem tylko zle się zachowujesz. 2. jeśli z kimś deskutujesz staraj się odnosic do jego poszczegolnych poglądów i działań.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 12:14
Beniaminie: Jeśli napiszesz, że glupio zrobiłem czy znaczy to że jestem głupcem? Czy uważasz że należy wchodzić na poziom akademicki w celu obrony każdej obelgi?Można i tak .Przecież jeżeli zachowujesz się np.wulgarnie i argresywnie to wcale nie znaczy że jesteś wulgarny i agresywny, fajnie.Tylko po co te wykręty niech będzie tak tak nie nie.Szanukjmy się nawzajem na początek na portalu katolickim (od czehoś trzeba zacząć) Pozdrawiam Szczęść Boże Pozdrawiam
20 grudnia 2011, 12:06
Beniaminie: Jeśli napiszesz, że glupio zrobiłem czy znaczy to że jestem głupcem?
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 12:03
@Beniamin 1. Nie rzuciłam obelg 2. Oceniłam publiczne działania premiera jako sprzeczne z interesem narodowym. I nazwalam to po imieniu jako zdrada. Nie nazwałam go ani zdrajcą ani zaprzańcem. Nie osądziłam samego premiera, tylko jego działanie. To jest różnica. Może on postepuje jak postępuje bo jest głupi, lub naiwny, może sam dał się zmanipulować, może ktoś ma na niego haka, może ze służenia obcym interesom czerpie jakieś profity, a może celowo działa destruktywnie, bo tak lubi. Nie znam jego motywów. 3. Ciekawe, że smucą Cię ostre slowa na temat PO i Tuska, a nie smucą ostre słowa pod adresem PiS i Kaczyńskiego. Kali ukraść krowę - dobrze? Nie wiem czemu po przeczytaniu takich komentarzu na chrześcijańskim portalu robi mi się smutno.Przecież można się z kimś nie zgadzać ,można mieć inny pogląd na różne sprawy ,można się spierać ale żeby wyzywać od zdrajcó ,zaprzańców? A co z VIII przykazaniem (nie boisz się że być może go łamiesz),a co z Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni nie boisz się. Smucą mnie obelgi pod każdym adresem smuciły mnie pod adresem Prezydenta Wałęsy ,Prezydenta Kaczyńskiego smucą mnie również obelgi i kalumnie rzucane pod adresem prezydenta Komorowskiego.Już w czasie gdy prezydentem był z woli narodu Lech Wałęśa twierdziłem że palenie jego kukły i rzucanie obelg pod jego adresem będzie skutkowało w czasie następnych prezydentów bo tylko naiwny może uważać że jak prezydentem zostanie jego wybraniec to będzie inaczej. do m0cna Jeżeli napiszę że zdradziłaś i zdradzasz swój kraj to będzie to oznaczało że uważam Cię za zdrajcę czy nie ?
20 grudnia 2011, 11:24
Dlaczego chrzescijanie na katolickim portalu nie mogą napisać, że pewne dziłania: - polityczne - gospodarcze uważaja za zdradę, w szczególności jeśli uważają? Co więcej m0cna, z wrodzonym taktem, odnosi się tylko do konkretnych czynów. Nie pisze (...) to zdrajca. Pisze jedynie w jakich konkretnych przypadkach zdradził kraj i z ta teza propomuje dyskutować, a nie zamykac usta tradycyjnym: Jak katolik mógł na tym portalu powiedzieć cos złego o .... - a mógł jeśli powiedział to kulturalnie i tak uważa.  
20 grudnia 2011, 11:19
@Beniamin 1. Nie rzuciłam obelg 2. Oceniłam publiczne działania premiera jako sprzeczne z interesem narodowym. I nazwalam to po imieniu jako zdrada. Nie nazwałam go ani zdrajcą ani zaprzańcem. Nie osądziłam samego premiera, tylko jego działanie. To jest różnica. Może on postepuje jak postępuje bo jest głupi, lub naiwny, może sam dał się zmanipulować, może ktoś ma na niego haka, może ze służenia obcym interesom czerpie jakieś profity, a może celowo działa destruktywnie, bo tak lubi. Nie znam jego motywów. 3. Ciekawe, że smucą Cię ostre slowa na temat PO i Tuska, a nie smucą ostre słowa pod adresem PiS i Kaczyńskiego. Kali ukraść krowę - dobrze? Nie wiem czemu po przeczytaniu takich komentarzu na chrześcijańskim portalu robi mi się smutno.Przecież można się z kimś nie zgadzać ,można mieć inny pogląd na różne sprawy ,można się spierać ale żeby wyzywać od zdrajcó ,zaprzańców? A co z VIII przykazaniem (nie boisz się że być może go łamiesz),a co z Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni nie boisz się. Opozycja ma pretensje i słuszne do Tuska że nie konsultuje z nią spraw polityki zagranicznej ale z drugiej strony jak rozmawiać z kimś kto uważa cię za zdrajcę ,zaprzańca czy pachołka rosyjsko niemieckigo.Uważam jednak że rząd powinien wznieść się ponad to . Różnijmy się spierajmy się ale bez rzucania obelg.Czy może być gorsza obelga od posądzenia o zdradę?Ważmy więc słowa,nie eskalujmy konfliktów i nie kopmy coraz głębszych rowów Pozdrawiam, Szczęść Boże
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 10:56
[quo Tusk poraz kolejny działa wbrew polskim interesom narodowym. Zdradził swój kraj w sprawie katastrofy Smoleńskiej, zdradza w kwestii otwarcia granic dla Rosjan ze strefy Kaliningradzkiej, zdradza w kwestii ratowania strefy Euro (w której nas nie ma). Nie wiem czemu po przeczytaniu takich komentarzu na chrześcijańskim portalu robi mi się smutno.Przecież można się z kimś nie zgadzać ,można mieć inny pogląd na różne sprawy ,można się spierać ale żeby wyzywać od zdrajcó ,zaprzańców? A co z VIII przykazaniem (nie boisz się że być może go łamiesz),a co z  Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni nie boisz się. Opozycja ma pretensje i słuszne do Tuska że nie konsultuje z nią spraw polityki zagranicznej ale z drugiej strony jak rozmawiać z kimś kto uważa cię za zdrajcę ,zaprzańca czy pachołka rosyjsko niemieckigo.Uważam jednak że rząd powinien wznieść się ponad to . Różnijmy się spierajmy się ale bez rzucania obelg.Czy może być gorsza obelga od posądzenia o zdradę?Ważmy więc słowa,nie eskalujmy konfliktów i nie kopmy coraz głębszych rowów Pozdrawiam, Szczęść Boże
JT
ja też
20 grudnia 2011, 10:08
bardzo lubię czytać Twoje kom. Mocna I zgadzam się z Tobą.
20 grudnia 2011, 09:57
Ani Niemcy, ani Grecja, ani Włochy, ani Francja nie kwinęłyby palcem, żeby ratować naszą walutę.  Bo to nie ich interes. Ratowanie Euro to interes Niemiec i Francji. No i "bankrutujących" krajów. To Grecja i Włochy powinny zrobić ściepę narodową. Warto sobie uświadomić, że najniższa emerytura w Polsce to 750 zł, a w Grecji 2200 euro. Ich jest spokojnie stać na taką ściepę. Tusk poraz kolejny działa wbrew polskim interesom narodowym. Zdradził swój kraj w sprawie katastrofy Smoleńskiej, zdradza w kwestii otwarcia granic dla Rosjan ze strefy Kaliningradzkiej, zdradza w kwestii ratowania strefy Euro (w której nas nie ma). Mam nadzieję, że do następnych wyborów nasz naród wyjdzie z otępienia i pokaże całej Tuskowej formacji czerwoną kartkę. Chyba są jakieś granice wyprania mózgu?
V
veritas
20 grudnia 2011, 09:44
Czytając niektóre posty odnoszę wrażenie że do UE zostaliśmy wciągnięci na siłę wbrew własnej woli. Prawo karne bierze pod uwagę nie tylko działania siłowe.  Art. 191 § 1. orzeka, ze penalizacji podlega także zwabienie, to jest podstępne doprowadzenie do określonej sytuacji.
Krzysztof Seremak
Krzysztof Seremak
20 grudnia 2011, 09:39
Czytając niektóre posty odnoszę wrażenie że do UE zostaliśmy wciągnięci na siłę wbrew własnej woli,a w zasadzie wbrew woli patriotów którzy podobnie jak ich ojcowie od lat 50tych  XXw walczyli o uchronienie Polski od tego zniewolenia jeszcze parę lat a okaże się że RWPG (już niektórzy to porównują)to przy UE pikuś.
:
:)
20 grudnia 2011, 09:26
Gość, nie pytaj co UE może zrobić dla Ciebie, tylko co Ty możesz UE oddać! ;-))) Bo UE trzeba kochać zawzięcie!
AP
Adrian Podsiadło
20 grudnia 2011, 09:08
Gość, nie pytaj co UE może zrobić dla Ciebie, tylko co Ty możesz UE oddać! ;-)))
G
Gość
19 grudnia 2011, 20:36
pożyczka dla zapaterowców, żeby w instytutach mogli uczyć ...małpy czytać.
OU
obywatel UE
19 grudnia 2011, 19:12
 cOOOOOO? a co to za głupi pomysł? z MFW to sie opłaca tylko pożyczać... (najniższe procenty)
T
tak
19 grudnia 2011, 19:01
 adamajkis, zapytałem Cię najnormalniej w świecie skąd jest Twoja wiedza o rezerwie 74 mld euro. Chyba nie jest w tym nic obrażliwego, więc nie rozumiem Twoich słów pod moim adresem , cytuję "twoje karmienie sie propagandą i niechęc w docieraniu do faktów przeraża." Bardzo mi przykro , że spowodowałem Twój dyskomfort psychiczny prostym pytaniem. Byłem jednak zaskoczony, że nie ma pieniędzy na lekarstwa, służbę zdrowia, oświatę, naukę, wojsko, a rezerwa jest aż tak wysoka. Dziekuję za odpowiedź i pozwól, że nie będę czekał na twój komentarz
N
niekumata
19 grudnia 2011, 17:36
"Niezależnie jednak od tego jaka kwota ostatecznie będzie pożyczana, chodzi o pożyczkę naszych rezerw dewizowych zdeponowanych w NBP. Ale adamajkisie, nasze - to znaczy czyje są te rezerwy dewizowe? Kto je zdeponował w NBP? I dlaczego używa się ich do ratowania obcych dłużników, podczas gdy dług Polski lawinowo narasta z powodu  odsetek?
T
tak
19 grudnia 2011, 15:56
800 mld zł
T
tak
19 grudnia 2011, 15:56
Ponadto podaj jakim cudem wobec tego deficyt fonansów publicznych w Polsce zbliża się   do 8oomlkd zł - patrz zegar Balcerowicza.
T
tak
19 grudnia 2011, 15:53
adamajkis, mam nadzieję, że nie masz jakiejś tajemnej wiedzy więc proszę o źródło tej radosnej wiadomości, że nasz bank narodowy dysponuje rezerwą 74 mld euro czyli 74 mld euro razy 4,5 zł=330 mld zł ,
Szymon Żminda
Szymon Żminda
19 grudnia 2011, 15:33
I to ma być ekonomista - nasz mynyster fynansów? Buli kasę za dostęp do linii kredytowej - a gdy może z niej w końcu skorzystać, tak jak teraz, to w zamian za to uszczupla własne aktywa. No debil zwyczajnie.
N
niekumata
19 grudnia 2011, 14:40
A czemu NBP uszczupla tą rezerwę, żeby ratowac zadłużone karaje, a nie uszczupla, żeby ratowac zadłużone szpitale w Polsce? Bo mamy również inne problemy np. kurs złotówki względem euro czy dolara lub wysokość inflacji, która zjada Twoje i moje pieniądze. I jak uszczuplimy swoją rezerwę dla ratowania bankrutów, to te problemy się rozwiążą?
N
niekumta
19 grudnia 2011, 14:05
NBP dysponuje około 74 mld euro rezerwy walutowej, te 6 mld ma uszczuplic tą rezerwe. . A czemu NBP uszczupla tą  rezerwę, żeby ratowac zadłużone karaje, a nie uszczupla, żeby ratowac zadłużone szpitale w Polsce?
O
obserwator
19 grudnia 2011, 14:00
NBP dysponuje około 74 mld euro rezerwy walutowej, te 6 mld ma uszczuplic tą rezerwe. Pytanie czy i ile MFW zapłaci NBP za mozliwośc korzystania z tej rezerwy i czy będzie to bardziej opłacalne jak np. pożyczanie Islandii czy wykupywanie amerykańskich obligacji. Cóż chciałoby się, aby wszystko było proste, a nie jest. Warto może policzyć, ile możemy starcić, gdy euro upadnie. Czy wiesz ile zainwestowano w Polsce i ile inwestycji jest w trakcie w ramach europejskich funduszy?
T
tak
19 grudnia 2011, 12:31
To jest więcej niż roczny deficyt budżetu: 6 mld euro razy 4,5 zł = 29 mld zł. A nie ma pieniędzy na oświatę, zdrowie , emerytury itd. Za te pieniądze zostaną wykupione niewiele warte obligacje Grecji, które mają wielkie banki Niemiec i Francji. W ten sposób my , Polacy, których nikt o zgodę nie pytał, ratujemy banki bogatych krajów. I to jest ta wspaniała polityka gospodarcza Tuska i PO. 
P
polonop
19 grudnia 2011, 11:22
A kiedy oddadzą?
AP
Adrian Podsiadło
19 grudnia 2011, 10:12
Ufff... jaka ulga. A mogło być 10 mld! ;-) p.s. Minister wypowiada się za NBP, bo NBP nie jest już niezależna instytucją. Prezes Belka jest marionetką.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
19 grudnia 2011, 09:51
 My za prawo pociągnięcia pieniędzy z MFW musimy płacić kilkadziesiąt milionów USD, a jeżeli rzeczywiście "pociągniemy", to będziemy dodatkowo płacili odsetki. Co Polska dostaje w zamian za to, że stawia do dyspozycji MFW nasze pieniądze? Jakim prawem minister wypowiada się za NBP?

Skomentuj artykuł

Polska pożyczy MFW około 6 mld euro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.