Polska przeobrażona - według Financial Times

Polska przeobrażona - według Financial Times
Nawożenie murawy na Stadionie Narodowym w Warszawie (fot. EPA/Vassil Donev)
PAP / drr

Polski rząd zainwestował ok. 30 mld USD w stadiony, lotniska i autostrady. Chce pokazać Europie, że postkomunistyczna szarzyzna sprzed 20 lat odeszła w przeszłość, a Polska jest coraz bardziej normalnym, europejskim krajem - ocenia "Financial Times".

- Liczymy na tzw. efekt barceloński - powiedział dziennikowi "Financial Times" Marcin Herra, prezes spółki PL.2012 organizatora turnieju, mając na myśli olimpiadę w Barcelonie z roku 1992. - Jeśli przebieg mistrzostw będzie sprawny, to Polska będzie mogła powiedzieć, że wykonała rzetelną pracę w bardzo trudnym, długofalowym przedsięwzięciu - najbardziej złożonym, z którym kiedykolwiek miała do czynienia - dodaje.

Według gazety w okresie pięciu lat, które minęły od przyznania Polsce i Ukrainie przez UEFA praw organizatorów, Polska i Ukraina zamieniły się miejscami. W 2007 r. to Ukraina była wschodzącą gwiazdą. Kraj ten rządzony przez tzw. pomarańczową ekipę rósł w tempie 7 proc. rocznie, podczas gdy Polska pod rządami PiS-u była w Unii Europejskiej krajem politycznie osamotnionym.

Teraz Ukraina po kryzysie z 2009 r., gdy jej PKB spadł o 15 proc., z trudem wychodzi z zapaści, a Polsce jako jedynemu krajowi UE udało się uniknąć recesji. Ukraina ma opinię kraju ześlizgującego się w autorytaryzm, w którym była premier jest w więzieniu, a w parlamencie dochodzi do rękoczynów.

DEON.PL POLECA

- Euro 2012 to obosieczny miecz zarówno dla Ukrainy, jak jej oligarchów oszalałych na punkcie piłki nożnej, którzy stali za wnioskiem do UEFA - sądzi Oleh Rybaczuk, były członek ekipy rządzącej, obecnie opozycjonista: - Oligarchowie nie przewidzieli tego, że dziennikarze relacjonujący przebieg meczów skierują uwagę na to, co jest za kulisami - zaznaczył.

- Ukraina straciła wielką okazję do PR-u. Euro 2012 postrzegano tam, jako okazję do interesów, umocnienia się ekipy rządzącej i innych podobnie egoistycznych celów, a nie jako okazję do wypolerowania wizerunku kraju - cytuje gazeta Holendra Dircka Smitsa van Oyena, który w imieniu Polski i Ukrainy przygotował wniosek do UEFA w 2007 r.

Gazeta zaznacza zarazem, że władze polskie są zdecydowanie przeciwne bojkotowi Ukrainy, ponieważ taki krok mijałby się z celem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polska przeobrażona - według Financial Times
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.