Polski Ład. Setki milionów złotych na rozbudowę sieci gazowej

Polski Ład. Setki milionów złotych na rozbudowę sieci gazowej
(Fot. pl.depositphotos.com)
4 miesiące temu
PAP/dm

W Polskim Ładzie z budżetu państwa kilkaset milionów złotych trafi na rozbudowę krajowej sieci gazyfikacji - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie (woj. zachodniopomorskie).

- Na ten program (gazyfikacji kraju – red.) także w ramach Polskiego Ładu przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych, aby kolejne setki miejsc takich jak to tutaj w Tychowie mogły pojawiać się na mapie Polski - powiedział Morawiecki.

- Ten program ma doprowadzić do tego, że w ciągu dwóch-trzech lat blisko 90 proc. kraju będzie zgazyfikowana - podkreślał Morawiecki.

Do końca bieżącego roku grupa kapitałowa PGNiG planuje posiadać ponad 80 stacji regazyfikacyjnych na obszarze Polski - zapowiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

- Zupełnie niedaleko stąd, (...) w Świnoujściu, znajduje się terminal LNG imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tam się zaczyna bezpieczeństwo energetyczne Polski. To tam docierają dostawy LNG - powiedział Majewski.

Przypomniał, że od pięciu lat skroplony gaz ziemny, czyli LNG, dociera poprzez ten terminal do Polski. Dodał, że w przyszłym tygodniu będzie 130 dostawa.

Właścicielem stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie jest Polska Spółka Gazownictwa należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG. Polska Spółka Gazownictwa to największy podmiot na rynku dystrybucji gazu w Polsce i największy Operator Systemu Dystrybucyjnego gazu w Europie.

Spółka eksploatuje sieć gazową o długości ponad 195 tys. km, co stanowi 97 proc. sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce, poprzez którą dostarcza rocznie ponad 11,5 mld m sześc. paliwa gazowego do około 7,2 mln klientów.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski Ład. Setki milionów złotych na rozbudowę sieci gazowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.