Polskie wojsko się zbroi. Szef MON podpisał umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak

Polskie wojsko się zbroi. Szef MON podpisał umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
PAP/ kb

Umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak - podpisał we wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że dostawy rozpoczną się wcześniej niż pierwotnie zakładano, a zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 został skonstruowany w Polsce.

70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak

"Sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią dopiero za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach, okazało się że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wieży wyprodukować już w przyszłym roku, to jest bardzo dobra wiadomość" – powiedział minister.

Wartość kontraktu to 700 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum HSW i WB Electronics, które ma dostarczyć zdalnie sterowane wieże z armatą 30 mm i sprzężonym z nią karabinem maszynowym 7,62mm; dodatkowym uzbrojeniem jest podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

"A więc jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę na polu walki" – powiedział Błaszczak. "Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w broń nowoczesną, żeby w ten sposób odstraszało agresora poprzez to, że nasi żołnierze są świetnie wyszkoleni, że fantastycznie współpracują z żołnierzami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim wojsk Stanów Zjednoczonych" – mówił Błaszczak. Przypomniał potwierdzenie na szczycie NATO przez prezydenta USA przeniesienia do Polski głównego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Polskie wojsko się zbroi. Szef MON podpisał umowę na bezzałogowe wieże dla transporterów Rosomak
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.