Pomoc i życzenia świąteczne dla żołnierzy od mieszkańców ze strefy nadgranicznej

Pomoc i życzenia świąteczne dla żołnierzy od mieszkańców ze strefy nadgranicznej
Fot. Kelly Sikkema / unsplash.com
PAP / tk

Mieszkańcy strefy nadgranicznej pomagają stacjonującym tam żołnierzom. Dostarczają im drewno na opał i przynosząc ciepłe posiłki. Niektórzy z nich odwiedzili już pełniących służbę i złożyli im świąteczne życzenia. - Najważniejsze, że mimo trudnych warunków się nie załamują – mówią mieszkańcy.

Kolejna grupa dziennikarzy wjechała do strefy nadgranicznej. Wizyta odbyła się w rejonie placówki SG w Kuźnicy, gdzie 16 listopada doszło do zmasowanej próby siłowego przekroczenia granicy. Rejon przejścia granicznego próbowały wtedy forsować setki migrantów, którzy rzucali w polskich funkcjonariuszy m.in. kamieniami.

Mieszkańcy strefy nadgranicznej zwracali uwagę, że mimo niepewnej sytuacji czują się bezpiecznie. Część z nich pomaga stacjonującym przy granicy żołnierzom, niektórzy dostarczają im żywność i drewno na opał. Składają także świąteczne życzenia.

Pomoc i rozmowa z żołnierzami

Jedną z takich osób jest Bogdan Garkowski, którego pole sąsiaduje z granicą. Garkowski zaznaczył, że przez trzy miesiące, każdego dnia odwiedzał posterunki na granicy i rozmawiał z żołnierzami. Pomagał też wojskowym, naostrzył siekierę, dostarczał drewno na opał. O pomoc dla żołnierzy prosił także znajomych czy wójta.

DEON.PL POLECA

- Dzisiaj ich odwiedziłem i złożyłem im życzenia. Najważniejsze, że są w dobrym nastroju, że mimo, iż są w takich warunkach, stoją tam całą noc i patrzą w dzicz to się nie załamują - powiedział. Dodał, że dzięki służbom mieszkańcy czują się bezpieczniej.

O tym, że mieszkańcy wspierają stacjonujących na granicy żołnierzy i funkcjonariuszy nie tylko w czasie przedświątecznym mówili także inni mieszkańcy. - Ludzie im pomagają. Przynoszą napoje, ciepłe jedzenie - powiedział mieszkający w Kuźnicy pan Józef.

Dodał, że choć sytuacja wygląda dobrze, tegoroczne święta będą trochę inne niż w poprzednich latach bo tym, którzy na co dzień mieszkają w innych miejscach kraju trudniej będzie dojechać.

Niepewna sytuacja przy granicy

Inni mieszkańcy - choć podkreślają, że czują się bezpiecznie - zwracają uwagę na niepewną sytuację w pobliżu granicy. - Te święta trochę będą się różniły, bo jednak jest ten lęk przed tym, że może coś się stać - mówią.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG może zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w tym dziennikarzy.

Zgodnie z zasadami obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią, redakcje mailowo zgłaszają chęć uczestniczenia w wizycie. Warunki do organizowania wizyty zapewnia Straż Graniczna. SG ustala termin trwania oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wyjazdu w pasie granicznym - biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Karpiński

Jak nadać swojemu życiu sensowny kierunek?

Próbujesz iść do przodu, ale ciągle stoisz w miejscu? Chcesz wziąć odpowiedzialność za swoje życie, ale lęk Cię powstrzymuje? Nie wierzysz w swoje możliwości? Pragniesz odporności na presję otoczenia,...

Skomentuj artykuł

Pomoc i życzenia świąteczne dla żołnierzy od mieszkańców ze strefy nadgranicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.