Ponad 1000 zabytków zagrożonych zniszczeniem. Wśród nich wiele kościołów

Ponad 1000 zabytków zagrożonych zniszczeniem. Wśród nich wiele kościołów
Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Jak wynika z opublikowanego we wtorek raportu AHN, ponad 1000 zabytków w Hiszpanii grozi zniszczenie. Zagrożone są w większości obiekty sakralne, głównie kościoły.

Ponad 1000 hiszpańskich zabytków grozi zniszczenie z powodu aktów wandalizmu lub braku konserwacji - wynika z opublikowanego we wtorek raportu pozarządowej organizacji Hispania Nostra (AHN). Jej honorową przewodniczącą jest królowa Hiszpanii Letycja. Ze spisu AHN, tzw. Czerwonej Listy zabytków zagrożonych zniszczeniem wynika, że obecnie aż 1017 obiektów na terenie Hiszpanii wymaga pilnych prac konserwatorskich.


Zagrożone są w większości obiekty sakralne, głównie kościoły, ale Czerwona Lista zawiera też budowle, które powstały, gdy Półwysep Iberyjski stanowił część imperium rzymskiego, a nawet wcześniej. Dziennik “La Razon” wskazuje we wtorek, że najwięcej zagrożonych zabytków znajduje się w Andaluzji na południu kraju i we wspólnocie autonomicznej Kastylii i Leonu, na północnym zachodzie. W Andaluzji jest 166 takich budowli, a w Kastylii i Leon – 356.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
35,92 zł
39,90 zł

Nie zaczynaj nowego dnia od wczorajszych problemów

Wyjątkowy plakat z przesłaniem na każdy dzień w eleganckiej ramce w kolorze czarnym. Do zawieszenia na ścianie lub postawienia na biurku.

Autorska grafika!

Skomentuj artykuł

Ponad 1000 zabytków zagrożonych zniszczeniem. Wśród nich wiele kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.