Ponad 300 wstrząsów sejsmicznych pod wulkanem Teide na Teneryfie

Ponad 300 wstrząsów sejsmicznych pod wulkanem Teide na Teneryfie
fot. Depositphotos
PAP / pk

W piątek rano pod wulkanem Teide na kanaryjskiej wyspie Teneryfa zarejestrowano co najmniej 300 wstrząsów sejsmicznych o niewielkiej intensywności - poinformowała agencja EFE powołując się na Instytut Wulkanologiczny Wysp Kanaryjskich (Involcan). Dodano, że aktywność sejsmiczna trwała 2 godziny i 20 minut.

Krajowy Instytut Geograficzny (IGN) poinformował z kolei o 458 wstrząsach w ciągu 3 godzin; 13 z nich miało większą siłę. Epicentrum wstrząsów zlokalizowano na głębokości od 6 do 20 km.

Rój sejsmiczny. Co oznacza?

Wstrząsy mają cechy tzw. roju sejsmicznego, a doszło do nich najprawdopodobniej na skutek przemieszczania się pary, wody i gazów wewnątrz systemu hydrotermalnego wulkanu Teide - wyjaśnił Involcan.

Rój sejsmiczny nie oznacza większego prawdopodobieństwa erupcji wulkanicznej w krótkim lub średnim okresie, ale przypomina, że Teneryfa jest wyspą aktywną sejsmicznie - podkreślono. Na wyspie rejestruje się co roku od 500 do 1000 wstrząsów, podczas gdy na innych Wyspach Kanaryjskich - do 30.

Ostatni wybuch Teide nastąpił w 1909 r., ponad 100 lata temu. Teneryfa pozostaje jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Hiszpanii, wyspę odwiedza ponad 3 mln turystów rocznie.

Wstrząsy sejsmiczne na Teneryfie przypomniały o trwającej prawie 3 miesiące erupcji wulkanu Cumbre Vieja (od 19 września 2021 r.) na wyspie La Palma. Kataklizm spowodował ogromne spustoszenie na tej kanaryjskiej wyspie okazując się jedną z najbardziej kosztownych katastrof naturalnych w historii Hiszpanii.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Ponad 300 wstrząsów sejsmicznych pod wulkanem Teide na Teneryfie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.