Silny wybuch wulkanu w Rosji. Chmura popiołów wzbiła się na 15 kilometrów

Silny wybuch wulkanu w Rosji. Chmura popiołów wzbiła się na 15 kilometrów
Fot. Gary Saldana / unsplash.com / Twitter.com
geekweek.interia.pl / tk

28 maja na rosyjskiej Kamczatce wybuchł wulkan o nazwie Bezimienny. Chmura pyłu wulkanicznego wzbiła się na wysokość 15 kilometrów i utrudniła ruch lotniczy.

Wulkaniczny popiół Bezimiennego, który wzbił się na wysokość 15 kilometrów, z powodu silnego wiatru przesunął się o 650 km na południowy wschód. Tam znajduje się lotniczy korytarz łączący Azję z Ameryką Północną. Z powodu erupcji wulkanu ogłoszono już czerwony alarm.

Wulkaniczna chmura przesuwa się w kierunku Zatoki Kamczackiej, na tereny niezamieszkałe przez ludzi. „Według Służby Geofizycznej Kamczatki doszło w sumie do siedmiu emisji popiołów, które osiągały wysokość od 4,5 do 15 km” – podaje geekweek.interia.pl. Z kolei Japońska Agencja Meteorologiczna informuje, że wybuch Bezimiennego nie spowoduje tsunami.

Bezimienny to aktywny stratowulkan. Jeszcze w 1955 roku uważano go za wygasły. W 1956 roku doszło do silnej erupcji wulkanu, która spowodowała ona powstanie dużego krateru w kształcie podkowy. Obecnie wulkan ma wysokość 2882 m n.p.m.

DEON.PL POLECA

„Bezimienny powstał około 4700 lat temu nad późnoplejstoceńskim kompleksem kopuł lawowych. Sam kompleks powstał około 11000-7000 lat temu. Najbliższa miejscowością jest oddalona o około 40 km wieś Klyuchi” – czytamy na geekweek.interia.pl.

Źródło: geekweek.interia.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Silny wybuch wulkanu w Rosji. Chmura popiołów wzbiła się na 15 kilometrów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.