Największy wybuch wulkanu w historii. Nic nie może równać się tej eksplozji

Największy wybuch wulkanu w historii. Nic nie może równać się tej eksplozji
Wybuch wulkanu Tungurahua / Fot. depositphotos.com
national-geographic.pl / tk

W 1815 roku doszło do prawdopodobnie największego wybuchu wulkanu w historii ludzkości. Eksplozja Tambora spowodowała śmierć ponad 11 tys. ludzi i wywarła znaczny wpływ na warunki pogodowe panujące na całej Ziemi.

Tambora to czynny stratowulkan, który znajduje się na indonezyjskiej wyspie Sumbawa. Jego wysokość to 2850 m n.p.m., średnica kaldery wynosi 7 km, a głębokość wulkanu to 1100 metrów. Według źródeł historycznych przed wybuchem w 1815 roku wulkan mógł mieć nawet 4300 m n.p.m.

Wulkan budził się do życia

Początkowo Tamborę uważano za wulkan wygasły, jednak w 1812 roku z jego krateru zaczął wydobywać się popiół, co wskazywało, że potwór budzi się do życia. Co więcej, w okolicy słychać było głośne dźwięki przemieszczającej się ku górze magmy.

Pierwsza, duża erupcja nastąpiła 5 kwietnia 1815 roku. Tambora wyrzucała z siebie materiały piroklastyczne, a chmura erupcyjna sięgała 33 kilometrów.

DEON.PL POLECA

„5 dni później doszło do kolejnej, znacznie potężniejszej erupcji. Tym razem, kolumna erupcyjna wzniosła się na wysokość 43 km n.p.m. Spływy piroklastyczne doszczętnie zniszczyły wieś Sanggir. Po kilku dniach dotarły także do miejscowości Tambora i Pekate” – czytamy na national-geographic.pl.

Eksplozje wulkanu słyszano nawet w Sumatrze oddalonej o 2000 km od Sumbawy. Skutki wybuchu wulkanu były katastrofalne. Masa popiołu była tak ciężka, że niszczyła dachy domów, doszczętnie zniszczone były uprawy rolne, a w pobliskich miastach nastała kilkudniowa ciemność.

Materiał piroklastyczny, który dotarł do Morza Flores wywołał 4-metrową falę tsunami. Woda zniszczyła łodzie i większość domów na wyspach Moyo, Sanggar i Bima.

Najsilniejszy wybuch w historii

„Erupcja, która miała miejsce 10 kwietnia 1815 roku, była najsilniejszym wybuchem wulkanu w czasach historycznych. Z krateru wydobyło się ok. 100 kilometrów sześciennych materiału wulkanicznego, kolumna wulkaniczna wzniosła się na ok. 43 km, a popiół opadł w promieniu 1300 km” – podaje national-geographic.pl.

Skutki wybuchu Tambora były tragiczne. Ludzie z okolicy, którzy przeżyli desperacko poszukiwali pożywienia. Skażona woda wywoływała śmiertelną biegunkę, a w powietrzu unosił się zabijający ludzi i zwierzęta fluor. Według źródeł historycznych erupcja wulkanu zabiła 11 tys. osób. Niemal 50 tys. ludzi zginęło później z głodu i chorób.

Skutki wulkanu na całą Ziemię

Eksplozja Tambora wywarła znaczny wpływ na całą Ziemię. Rok 1816 określono "rokiem bez lata", a temperatura naszej planety miała obniżyć się o około 3-4 st. Celsjusza. W Europie północnej i południowo-wschodniej części USA odnotowywano anomalie pogodowe, które doprowadziły m.in. do zniszczenia upraw rolnych, co wywołało głód w tych częściach świata.

Wulkan Tambora jest wciąż czynnym wulkanem, który może wybuchnąć w każdej chwili. W latach 1847-1913 odnotowano uformowanie się w kalderze wulkanu niebezpiecznej kopuły lawowej.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Skomentuj artykuł

Największy wybuch wulkanu w historii. Nic nie może równać się tej eksplozji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.