Poznań: Na świat przyszły czworaczki. Taki poród zdarza się raz na 700 tysięcy

Poznań: Na świat przyszły czworaczki. Taki poród zdarza się raz na 700 tysięcy
W poznańskim szpitalu na świat przyszły czworaczki (fot. depositphotos.com)
PAP / tk

Czworaczki przyszły na świat w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym przy ul. Polnej w Poznaniu. Cztery dziewczynki – Laura, Hanna, Sofia i Lilianna – urodziły się w 32. tygodniu ciąży. Waga dzieci wyniosła od 1590 do 1875 g.

Dziewczynki przyszły na świat w środę, 3 stycznia. Rodzice dzieci pochodzą z podpoznańskiej gminy Gmina Kostrzyn.

DEON.PL POLECA
W czwartek na konferencji prasowej prof. Wiesław Markwitz, lekarz kierujący zespołem przyjmującym poród, powiedział, że poród odbył się poprzez cesarskie cięcie w 32. tygodniu ciąży. W akcję porodową zaangażowanych było łącznie kilkadziesiąt osób.

- W wyniku tego porodu urodziły się cztery noworodki płci żeńskiej. Dotychczasowy przebieg i samego porodu i połogu jest jak najbardziej prawidłowy. Sam fakt urodzenia się czworaczków jest dużym wydarzeniem z tego powodu, że takie porody zdarzają się raz na 700 tys. porodów. Jeżeli zestawimy to z tym, że w Polsce w ub. roku odbyło się 375 tys. porodów, to wynika, że raz na dwa lata powinniśmy mieć w naszym kraju czworaczki - powiedział.

DEON.PL POLECA

Dodał, że przygotowanie personelu medycznego do takiego porodu to duże wyzwanie organizacyjne. - Nie ukrywam, że właściwie od dwóch tygodni z zespołem neonatologów byliśmy przygotowani na przeprowadzenie tego porodu i podjęliśmy decyzję ukończenia ciąży po skończonym 32. tygodniu. Wynikało to z tego, że u pacjentki już zaczęły pojawiać się wykładniki rozpoczynającego się porodu, a ponieważ była to pacjentka po wcześniejszym cięciu cesarskim, stąd taka decyzja dotycząca właśnie rozwiązania w tym terminie - zaznaczył.

Wskazał, że „w sumie noworodki ważyły 7 kg 35 g, jeżeli do tego dołożymy jeszcze cztery łożyska o masie prawie 2 kg, to faktycznie, przed samym rozwiązaniem ten brzuszek pani wyglądał imponująco”.

- Cztery dziewczynki - z poprzedniego porodu chłopiec - a więc rodzicielsko państwo są spełnieni i zadowoleni. Dzisiaj rozmawiając z panią widać było tę radość z faktu, że już jest po porodzie, po szczęśliwym porodzie i miejmy nadzieję, że noworodki szybko dojdą do siebie i będą mogły być jak najszybciej u mamy – podkreślił prof. Markwitz.

Neonatolog prof. Dawid Szpecht powiedział, że najmniejsza z dziewczynek urodziła się z masą ciała 1590 g, zaś największa 1875 g.

- Dzieci urodziły się w stanie średnim stabilnym. Z uwagi na wcześniactwo towarzyszyła tym dzieciom niewydolność oddechowa; były przekazane na Oddział Intensywnej Terapii Noworodka – podkreślił.

Dodał, że „od dnia wczorajszego stan dzieci jest stabilny; poza jedną dziewczynką, ale możemy powiedzieć, że patrzymy z bardzo dużym optymizmem na dalszy przebieg poporodowy tych dzieci - oczywiście mając na uwadze, że są urodzone przedwcześnie, w 32. tygodniu, co związane jest z ryzykiem powikłań wcześniactwa. Natomiast z naszej perspektywy ta ciąża została ukończona bardzo optymalnie, w związku z tym liczymy, że przebieg tych dzieci będzie bardzo optymistyczny i wyjdą szczęśliwie z rodzicami do domu”.

Specjalista zaznaczył, że obecnie dzieci są nadal wspomagane oddechowo. Wskazał jednak, że „nie jest to nic dziwnego, a wynika to przede wszystkim z wcześniactwa i z niedojrzałości układu oddechowego u tych dzieci”.

Ostatni raz czworaczki przyszły na świat w poznańskiej klinice dwa lata temu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Kachel

Nikt nie jest na nią gotowy. Śmierć dziecka to dla wielu kobiet prawdziwy koniec świata. Oznacza nie tylko utratę przeszłości, ale też zaplanowanej przyszłości.

  • Jak pogodzić się z tą stratą? Czy to w ogóle możliwe?
  • ...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: Na świat przyszły czworaczki. Taki poród zdarza się raz na 700 tysięcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.