Premier Finlandii określił sytuację na wschodniej granicy atakiem hybrydowym ze strony Rosji

Premier Finlandii określił sytuację na wschodniej granicy atakiem hybrydowym ze strony Rosji
Fot. Finland's Prime Minister Petteri Orpo / PAP
PAP / jk

„Na wschodniej granicy mamy do czynienia z atakiem hybrydowym na suwerenność i granice, nie tylko Finlandii, ale również Unii Europejskiej” – powiedział w sobotę premier Petteri Orpo, po tym jak granica z Rosją została szybko ponownie zamknięta.

Według szefa fińskiego rządu w atak zaangażowane są służby obcego państwa. Odpowiedzialność za to ponosi Rosja, także za ludzi, którzy kierowani są w stronę granicy z Finlandią – przyznał Orpo. „Niestety ponowne zamknięcie przejść granicznych było niezbędne, ponieważ Rosja nie zmieniła postępowania” – podkreślił. Premier zapowiedział także zmiany w prawie, dzięki którym będą mogły być wprowadzane „bardziej trwałe rozwiązania”, a nie jak obecnie na okres tymczasowy.

DEON.PL POLECA
Finlandia zamknęła granicę z Rosją w piątek wieczorem, a rząd wydał nowe zarządzenie kilkanaście godzin po tym, jak tymczasowo otwarte zostały (po blisko miesiącu przerwy) dwa główne przejścia na południowym odcinku granicy. W ciągu niespełna dwóch dób (tj. w czwartek i w piątek) do punktów kontroli w Vaalimaa (z kierunku Petersburga) oraz Niirala w Karelii Płn. (ze strony Pietrozawodska) dotarło ponad 300 migrantów, m.in. pochodzących z Syrii, Somalii czy Indii – przekazały lokalne jednostki straży granicznej.

Nagła decyzja fińskich władz o ponownym zamknięciu granicy wschodniej doprowadziła do chaosu na przejściach (pierwotnie ruch graniczny miał być dopuszczony przez okres świąteczny do połowy stycznia). W piątek kierowcy stali w kilometrowych kolejkach, a wiele osób, szczególnie zmierzających do Rosji zostało zawróconych przez straż graniczną już na kilka godzin przed oficjalnym opuszczeniem szlabanów.

Po zamknięciu granicy, po stronie rosyjskiej pozostała jeszcze spora, ok- 100-200 osobowa grupa migrantów. W nocy rozproszyła się, a pozostali oczekiwali przy ognisku. Nie zaobserwowano późniejszych prób przekroczenia granicy – przekazała w sobotę straż graniczna. Aktualna decyzja o zamknięciu granicy obowiązuje do połowy stycznia.

Od jesieni do Finlandii od strony Rosji dotarło łącznie ponad tysiąc migrantów, pochodzących głównie z krajów Bliskiego Wsch. i Afryki Płn. nieposiadających odpowiednich dokumentów do wjazdu do UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Loreth Anne White

Są sekrety, dla których warto żyć, i takie, za które trzeba zabić

Lily Bradley ma idealne życie. Wspaniały mąż, dom nad morzem, własny gabinet psychologiczny. Każdy chciałby być na jej miejscu. Aż do tamtej nocy....

Skomentuj artykuł

Premier Finlandii określił sytuację na wschodniej granicy atakiem hybrydowym ze strony Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.