Premier Sunak: nie ma planów, by nasi żołnierze szkolili ukraińskich wojskowych na Ukrainie

Premier Sunak: nie ma planów, by nasi żołnierze szkolili ukraińskich wojskowych na Ukrainie
fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
PAP

Brytyjski premier Rishi Sunak wyjaśnił w niedzielę, iż nie ma obecnie planów, by brytyjscy żołnierze w najbliższym czasie zaczęli szkolić ukraińskich na Ukrainie. Zasugerował to w wywiadzie dla "The Sunday Telegraph" nowy minister obrony Grant Shapps.

"Myślę, że pojawiły się błędne doniesienia na ten temat. Minister obrony powiedział, że być może pewnego dnia w przyszłości będziemy mogli przeprowadzić niektóre z tych szkoleń na Ukrainie. Ale to jest coś długoterminowego, a nie tu i teraz - nie ma brytyjskich żołnierzy, którzy zostaną wysłani do walki w obecnym konflikcie" - wyjaśnił Sunak dziennikarzom.

"To, co robimy, to szkolenie Ukraińców. Robimy to tutaj, w Wielkiej Brytanii. To coś, z czego wszyscy powinni być dumni, ponieważ to ma duże znaczenie" - dodał.

Shapps, który ministrem obrony został 31 sierpnia, powiedział, że rozmawiał o tym, by docelowo przenieść szkolenia bliżej Ukrainy, a także na samą Ukrainę. Zasugerował też, że brytyjska marynarka mogłaby odgrywać rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa statkom ze zbożem na Morzu Czarnym.

DEON.PL POLECA

Od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę w lutym 2022 r. brytyjscy żołnierze przeszkolili ponad 20 tys. ukraińskich rekrutów, ale szkolenia te odbywają się tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Kraje NATO unikają prowadzenia szkoleń na Ukrainie w obawie, że ich własny personel mógłby zostać zaatakowany przez siły rosyjskie, co by z kolei groziło eskalacją wojny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Premier Sunak: nie ma planów, by nasi żołnierze szkolili ukraińskich wojskowych na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.