Prezydent Brazylii publicznie zniechęcał do szczepionek. Stanie przed sądem

Prezydent Brazylii publicznie zniechęcał do szczepionek. Stanie przed sądem
Fot. PAP/EPA/Joedson Alves
PAP / tk

Sędzia brazylijskiego Sądu Najwyższego nakazał w piątek otwarcie dochodzenia przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro za to, że powiedział podczas transmisji na wielu platformach społecznościowych, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na AIDS.

Decyzja sędziego Alexandre de Moraes jest odpowiedzią na wniosek senackiej komisji śledczej(CPI), która w październiku zatwierdziła raport oskarżający Bolsonaro o popełnienie dziewięciu przestępstw związanych z jego szeroko krytykowanym postępowaniem wobec pandemii koronawirusa, w tym o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Według Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV i AIDS, szczepionki COVID-19 zatwierdzone przez organy ochrony zdrowia są bezpieczne dla większości ludzi, w tym dla osób żyjących z HIV, wirusem wywołującym zespół nabytego niedoboru odporności, znany jako AIDS.

CPI przekazała już około 1300 -stronicowy raport do biura brazylijskiego prokuratora generalnego (PGR) w październiku, choć niewielu spodziewa się znaczących działań, biorąc pod uwagę, że obecny prokurator krajowy został mianowany przez Bolsonaro.

W praktyce decyzja Moraesa oznacza, że będzie on ściśle nadzorował śledztwo PGR, gdyż Sąd Najwyższy nie prowadzi własnych śledztw.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka
6,98 zł
34,90 zł

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prezydent Brazylii publicznie zniechęcał do szczepionek. Stanie przed sądem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.