Prezydent Duda: trzeba opracować strategię, jak powstrzymać imperializm Putina

Prezydent Duda: trzeba opracować strategię, jak powstrzymać imperializm Putina
Fot. PAP/Marcin Obara
KAI / kb

Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę, wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię opartą na synergii działań między NATO i UE, aby powstrzymać imperializm Putina – podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki.

W stolicy Rumunii obradują przywódcy państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli krajów położonych na wschodniej flance NATO. Celem spotkania jest przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie.

Andrzej Duda o Putinie

Rozpoczynając obrady, prezydent Andrzej Duda mówił o prowadzonej przez Rosję imperialnej ekspansji i próbach poszerzania strefy wpływu. Podkreślał przy tym, że Ukraina jest zdolna obronić się i odepchnąć rosyjski atak. „Aby uniknąć błędów przyszłości musimy poważnie zastanowić się, jak do tego mogło dojść” – mówił Duda.

„Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę i wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię, aby powstrzymać imperializm Putina” – oświadczył prezydent. Jak mówił, strategia ta powinna być oparta na synergii działań między NATO i UE; wskazywał też na potrzebę wykorzystania potencjału Bukaresztańskiej Dziewiątki.

DEON.PL POLECA

Gospodarz szczytu, prezydent Rumunii Klaus Iohannis zwracał uwagę, że od 24 lutego nasz region mierzy się z zupełnie nową rzeczywistością w dziedzinie bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że choć Rumunia – spośród państw NATO – ma najdłuższą granicę z Ukrainą, to wszyscy mają poczucie zagrożenia euroatlantyckiego bezpieczeństwa, wywołanego przez – jak mówił – nielegalną i niemoralną agresję rosyjską na Ukrainę.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Prezydent Duda: trzeba opracować strategię, jak powstrzymać imperializm Putina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.