PŚ w biegach - Falla wygrała w Lillehammer, Kowalczyk siódma

(fot. PAP/EPA/NTB SCANPIX)
PAP / ml

Norweżka Maiken Caspersen Falla wygrała sprint techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Lillehammer. Justyna Kowalczyk odpadła w półfinale i została sklasyfikowana na siódmym miejscu.

Falla w finale była zdecydowanie najlepsza. O 2,07 s wyprzedziła Finkę Kristę Parmakoski, a trzecią Amerykankę Sadie Bjornsen o 5,01.

Norweżka tym samym powetowała sobie ubiegłotygodniową klęskę. Zdobywczyni małej Kryształowej Kuli za rywalizację w sprintach w dwóch ostatnich sezonach podczas inauguracji w Kuusamo nie przebrnęła eliminacji z powodu problemów ze smarowaniem nart.

Kowalczyk również poczyniła wyraźny postęp w porównaniu do zmagań w Finlandii, gdzie była 20. Tym razem w eliminacjach została sklasyfikowana na 14. pozycji, a w ćwierćfinale w swojej serii zajęła drugie miejsce, pokazując moc na podbiegach.

Również w półfinale podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego dobrze się na nich prezentowała, ale zabrakło jej sił na finiszu. Na ostatniej prostej nie odparła ataku Bjornsen oraz Szwedki Stiny Nilsson.

W klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymała Szwedka Charlotte Kalla, która ze startu w sobotę zrezygnowała. Kowalczyk jest na 19. miejscu.

Na niedzielę zaplanowano bieg łączony 7,5+7,5 km.

Wyniki finału: 1. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 3.19,98 2. Krista Parmakoski (Finlandia) strata 2,07 s 3. Sadie Bjornsen (USA) 5,01 4. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 5,28 5. Stina Nilsson (Szwecja) 6,09 6. Jessica Diggins (USA) 7,81 7. Justyna Kowalczyk (Polska) odpadła w półfinale Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po 5 z 31 konkurencji): 1. Charlotte Kalla (Szwecja) 311 pkt 2. Marit Bjoergen (Norwegia) 260 3. Heidi Weng (Norwegia) 218 4. Stina Nilsson (Szwecja) 217 5. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 215 6. Ragnhild Haga (Norwegia) 204 ... 19. Justyna Kowalczyk (Polska) 74 Klasyfikacja sprintu (po 2 z 11 biegów): 1. Krista Parmakoski (Finlandia) 116 2. Sadie Bjornsen (USA) 106 3. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 100 ... 10. Justyna Kowalczyk (Polska) 47