Puchar Świata w skokach - Stoch wygrał kwalifikacje i powiększył przewagę w Raw Air

Puchar Świata w skokach - Stoch wygrał kwalifikacje i powiększył przewagę w Raw Air
(fot. PAP/EPA/Geir Olsen)
2 lata temu
PAP / mp

Kamil Stoch osiągając 140 m z krótszego najazdu niż reszta stawki wygrał kwalifikacje do czwartkowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Trondheim i powiększył przewagę nad drugim w klasyfikacji cyklu Raw Air Norwegiem Robertem Johanssonem do 70,2 pkt.

Za Stochem, prowadzącym również w Pucharze Świata, uplasowali się Norweg Andreas Stjernen, który uzyskał największą odległość - 141,5 m, oraz Austriak Stefan Kraft - 140 m.
Większość zawodników startowała z 12. belki. Stjernen wysoko zawiesił poprzeczkę, a że pogorszyły się warunki wietrzne skrócenie rozbiegu wydawało się jedyną możliwością, by walczyć o prymat w prologu. Niemiec Richard Freitag zdecydował się na skok z 11. belki, co przyniosło mu połowiczny sukces, gdyż uzyskał 135,5 m i po swojej próbie był czwarty.
Wtedy na górze został tylko będący pod koniec sezonu w wyśmienitej dyspozycji Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski zdecydował się na jeszcze krótszy rozbieg. Ruszył z 10. belki, co oznaczało 6,7 pkt bonifikaty, a doleciał aż do 140. metra. Od czterech sędziów otrzymał noty bliskie ideału - 19,5 pkt i z notą łączną 155,4 o 2,3 pkt wyprzedził Stjernena.
Johansson, najgroźniejszy rywal polskiego trzykrotnego mistrza olimpijskiego w norweskim cyklu, uzyskał 137,5 m i w środę stracił do niego 14 pkt, a po dziewięciu z 16 skoków różnica między nimi wynosi 70,2 pkt. Trzeci jest Stjernen, którego od Stocha dzieli 90,3 pkt.
Do konkursu głównego w Trondheim zakwalifikował się komplet sześciu biało-czerwonych. Poza Stochem, w czołówce znalazł się Dawid Kubacki, który zajął ósmą pozycję po próbie na 133,5 m. W klasyfikacji Raw Air jest on szósty, ze stratą 118,5 pkt do Stocha, ale do piątego Krafta brakuje mu 11,8 pkt.
Maciej Kot zajął w kwalifikacjach 11. lokatę - 132,0 m, Piotr Żyła - 131,0 m i Stefan Hula - 130,5 uplasowali się ex aequo na 15. miejscu, a 25. był Jakub Wolny - 128,0 m.
Poza Stochem i Kubackim w Raw Air najwyższą - 16. - pozycję zajmuje Hula.
Awansu nie wywalczył Austriak Gregor Schlierenzauer. Rekordzista pod względem liczby zwycięstw w PŚ - odniósł ich 53 - zajął... 53. lokatę.
Początek konkursu w Trondheim - w czwartek o godz. 17.
Na Raw Air składają się wyniki kwalifikacji (prologu) i indywidualnych konkursów PŚ w Oslo, Lillehammer, Trondheim i lotów w Vikersundzie oraz punkty uzyskane w dwóch zawodach drużynowych (Oslo i Vikersund). Zwycięzcą rozgrywanego po raz drugi cyklu zostanie skoczek, który po 16 próbach będzie miał najwyższą notę łączną. Triumfator może liczyć na premię w wysokości 60 tys. euro, ale nie otrzyma żadnych punktów bonusowych do klasyfikacji generalnej PŚ.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Puchar Świata w skokach - Stoch wygrał kwalifikacje i powiększył przewagę w Raw Air
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Puchar Świata w skokach - Stoch wygrał kwalifikacje i powiększył przewagę w Raw Air
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.