Puchar Świata w Szklarskiej Porębie?

PAP/PR

Szklarska Poręba jest bliska organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich. Mogłyby się one odbyć już w przyszyłym roku. Decyzja zapadnie na kongresie Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), który obradować będzie w Turcji 30 maja-2 czerwca.

"Jesteśmy bardzo blisko powierzenia Szklarskiej Porębie organizacji zawodów Pucharu Świata, nawet już w przyszłym sezonie, a w najgorszym przypadku za dwa lata" - powiedział komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski. Jak zaznaczył, wprawdzie Bieg Piastów niewiele wspólnego ma z Pucharem Świata, ale z pewnością brana pod uwagę będzie opinia o poziomie jego organizacji. "A ta jest bardzo dobra, o czym najlepiej świadczy fakt, że 13 czerwca 2008 roku zawody awansowały do Światowej Ligi Biegów Masowych - Worldloppet. Zostały też uznane za najlepszą imprezę masową minionego roku" - przypomniał prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, które jest właścicielem notarialnym Polany Jakuszyckiej.

Gozdowski wyjaśnił, że proponowane cztery trasy na zawody Pucharu Świata mają homologację FIS i są znacznie trudniejsze niż te, na których odbywa się Bieg Piastów. "Te, na których być może zobaczymy Justynę Kowalczyk, to są trasy wyczynowe. Natomiast większość tras jest turystyczna, spacerowa. Wszystkie utrzymuje nasze Stowarzyszenie, które dzierżawi je od Lasów Państwowych" - dodał.

Jesienią minionego roku z trasami w Karkonoszach zapoznał się m.in. dyrektor konkurencji biegowych FIS Szwajcar Juerg Capol. "To bardzo ważna osoba, z opinią której liczą się w FIS-ie. Po wizycie Capola dotarły do mnie same dobre wiadomości. Szwajcar wypowiadał się niezwykle pochlebnie nie tylko o trasach, ale i o możliwościach organizacji imprezy w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach" - wspomniał Gozdowski.

Juerg Capol, w rozmowie z przyznał, że zapewne sukcesy Justyny Kowalczyk w zawodach Pucharu Świata i teraz w igrzyskach olimpijskich w Vancouver rozbudziły nadzieje kibiców w Polsce, na przyznanie Szklarskiej Porębie-Jakuszycom organizacji imprezy Tour de Ski. "Decyzję w tej sprawie podejmie podczas kongresu FIS, który będzie obradował w tureckiej Antalyi w dniach 30 maja - 2 czerwca, Komitet Wykonawczy po zapoznaniu się z opinią Komitetu Biegów Narciarskich" - powiedział Szwajcar.

Przewodniczącym Komitetu Biegów Narciarskich FIS jest Norweg Vegard Ulvang, a członkami: Christian Egli (Szwajcaria), Al Maddox (Kanada), Jan Palander (Szwecja), Shiro Sato (Japonia), Reijo Jylhae (Finlandia), Pierre Mignerey (Francja), Tiit Pekk (Estonia), Peter Schlieckenrieder (Niemcy), Władimir Łoginow (Rosja), Dietmar Miklautsch (Austria), Uros Ponikvar (Słowenia) i Alessandro Vanoi (Włochy).

W sobotę i niedzielę, na Polanie Jakuszyckiej, odbędzie się 34. Bieg Piastów na dystansach 26 i 50 km techniką klasyczną (6 marca) oraz na 30 i 50 km techniką dowolną (7 marca). Organizatorzy otrzymali blisko 4000 zgłoszeń z 25 krajów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Puchar Świata w Szklarskiej Porębie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.