Putin powinien być sądzony za zbrodnie wojenne

PAP / jk

Brytyjski Prawnik Geoffrey Nice, który był prokuratorem w procesie byłego prezydenta Jugosławii Slobodana Miloszevicia powiedział BBC, że Władimir Putin powinien odpowiedzieć za zbrodnie wojenne, czyli atakowanie celów cywilnych w Ukrainie przez podlegającą mu armię Rosji.

Zdaniem byłego prokuratora ONZ-owskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii sprawa przeciwko Putinowi byłaby oczywista. Nie ma bowiem wątpliwości, że hierarchia dowodzenia prowadzi do przywódcy na Kremlu. Najważniejsze byłoby więc pociągnięcie do odpowiedzialności osobiście Putina, a nie szeregowych żołnierzy – ocenił Nice w wywiadzie dla BBC opublikowanym w niedzielę.

Wyraził przekonanie, że proces mógłby rozpocząć się „nawet jutro rano” i nie ma konieczności, by Putin był na nim obecny. Proces powinien być jego zdaniem prowadzony przez Ukraińców i w języku ukraińskim. Niemniej, jak zwrócił uwagę Nice, do tej pory nie nastąpiło żadne wyraźniejsze działanie wobec rosyjskiego przywódcy, co może być sygnałem, iż jednym z elementów rozwiązania pokojowego będzie uniknięcie przez Putina odpowiedzialności. Międzynarodowy Trybunał Karny „wciąż nie wydał oświadczenia w sprawie odpowiedzialności Putina za tę zbrodnię” – podkreślił Brytyjczyk. Niechęć do podnoszenia tej kwestii budzi pytanie o ewentualne „korzyści polityczne” płynące z zaniechania oskarżania przywódcy na Kremlu.

Idea rozwiązania pokojowego, które nie dopuszczałoby do procesu Putina, to „przerażająca perspektywa”, która byłaby „całkowitym zaprzeczeniem sprawiedliwości dla narodu ukraińskiego” – podkreślił były prokurator w procesie Miloszevicia.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Pierwszy reportaż z wojny w Ukrainie

„Operacja specjalna” miała skończyć się po trzech dniach – rozpadem ukraińskiego państwa i marionetkowym rządem w Kijowie. Trwa jednak do dziś. Codziennie relacjonują ją gazety i portale internetowe. Ale...

Skomentuj artykuł

Putin powinien być sądzony za zbrodnie wojenne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.