Rada Bezpieczeństwa ONZ wymaga reformy – Prez. Erdogan po wecie USA

Rada Bezpieczeństwa ONZ wymaga reformy – Prez. Erdogan po wecie USA
Flaga Narodów Zjednoczonych - depositphotos.com (36155355)
PAP / pzk

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponowił w sobotę swój apel o zreformowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poprzedniego dnia Stany Zjednoczone zawetowały rezolucję Rady wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy – podała w sobotę agencja Anatolia.

„Z powodu weta Stanów Zjednoczonych nie podjęto żadnej decyzji. Niezbędna jest zatem reforma Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział podczas przemówienia w Stambule Erdogan. „Straciliśmy nadzieję i oczekiwania wobec Rady Bezpieczeństwa ONZ; od 7 października (dniu ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael i początku wojny w Strefie Gazy) organ, którego misją jest ustanowienie pokoju na świecie, stał się obrońcą Izraela” – ocenił turecki prezydent.

Erdogan oskarżył wcześniej Izrael o popełnianie ludobójstwa w Strefie Gazy, a premiera Izraela Benjamina Netanjahu nazwał ‘rzeźnikiem Gazy’. Prezydent Turcji zapowiadał też wysiłki mające doprowadzić do postawienia przed międzynarodowymi trybunałami osób, które uważa za odpowiedzialne za zbrodnie w palestyńskiej półenklawie. Grupa tureckich prawników dostarczyła Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze dowody, mające te oskarżenia potwierdzać.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rada Bezpieczeństwa ONZ wymaga reformy – Prez. Erdogan po wecie USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.