USA/ Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia; świąteczny posiłek w tym roku tańszy

USA/ Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia; świąteczny posiłek w tym roku tańszy
Depositphotos.com (170114190)
PAP / pzk

Amerykanie obchodzą dzisiaj (4. Czwartek listopada) Święto Dziękczynienia, podczas którego spotykają się na uroczystych kolacjach, gdzie główną potrawą jest pieczony indyk. Świąteczny posiłek będzie w tym roku tańszy dzięki niższym cenom indyka – informuje telewizja CNBC.

Inflacja cen żywności w Stanach Zjednoczonych wynosiła w październiku 2,1 proc. Jednak nie wszystkie produkty kosztują więcej niż rok temu – podaje CNBC. Tegoroczna kolacja z okazji Święta Dziękczynienia będzie tańsza, w dużej mierze dzięki niższym cenom indyka. Według Federacji Amerykańskich Biur Rolniczych średni koszt obiadu dla 10 osób wyniesie 61,17 dolarów, co oznacza spadek o 4,5 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Geneza Święta Dziękczynienia sięga początków XVII wieku, kiedy do Ameryki przybyli pierwsi osadnicy z Europy, którzy założyli kolonię Plymouth w stanie Massachusetts. W 1621 roku urządzili oni trzydniową uroczystość, by uczcić udane żniwa i podziękować za Boże dary. To ruchome święto oficjalnie zostało ustanowione w czasie wojny secesyjnej, kiedy prezydent Abraham Lincoln ogłosił ostatni czwartek listopada Dniem Dziękczynienia.

Jak mówiła w telewizji CNBC Ashley Rose Young z waszyngtońskiego Muzeum Historii Ameryki, na stole osadników prawdopodobnie nie było indyka, tylko dziczyzna, kaczki i gęsi. Popularyzacja obchodów święta w jego obecnej formie i zwyczaju jedzenia indyka to efekt działalności pisarki Sary Hale, tworzącej na początku XIX wieku.

DEON.PL POLECA

Trzy modlitwy dziękczynne

Obecnie Święto Dziękczynienia to okazja do refleksji nad tym, za co jesteśmy wdzięczni w życiu. W ten dzień Amerykanie spotkają się na uroczystych kolacjach, na których główną potrawą jest pieczony indyk z nadzieniem, ziemniakami lub batatami i żurawiną.

Święto Dziękczynienia poprzedza ‘ułaskawienie’ indyków przez prezydenta, które stanowi nieoficjalny początek okresu świątecznego w Ameryce. Tradycja ‘ułaskawiania’ indyków przez prezydentów sięga Abrahama Lincolna, który miał w ten sposób uratować życie swojego indyka przed Bożym Narodzeniem na prośbę 10-letniego syna Tada w 1863 r. Jako coroczny zwyczaj zostało zainicjowane w 1989 roku przez George'a Busha seniora.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
David Steindl-Rast

David Steindl-Rast OSB to ceniony mnich, pisarz i mówca; jego wykład w ramach konferencji TED ma ponad 3 miliony wyświetleń. W swojej bestsellerowej książce pokazuje, jak żyć w pełni. Kluczowy jest tu związek między modlitwą...

Skomentuj artykuł

USA/ Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia; świąteczny posiłek w tym roku tańszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.