Raport MZ: duży wzrost zgonów w Polsce w stosunku do 2019 r.

Raport MZ: duży wzrost zgonów w Polsce w stosunku do 2019 r.
fot. depositphotos.com
PAP / ml

Miesiącem, na który przypadły najwyższe wzrosty w każdej grupie wiekowej, był listopad

Liczba zgonów w Polsce w 2020 roku była wyższa niż w 2019 roku o 67 tys. - wynika z raportu resortu zdrowia opublikowanego we wtorek. Jako główną przyczynę liczby zgonów wskazano pandemię COVID-19. Miesiącem, na który przypadł najwyższy wzrost zgonów, był listopad.

"Rozmawiajmy o faktach. Ministerstwo Zdrowia przygotowało analizę przyczyn zwiększonej liczby zgonów w Polsce w 2020 r. Niech to będzie podstawą do dyskusji o konsekwencjach COVID-19" - napisał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do raportu MZ pt. "Informacja o zgonach w Polsce w 2020 roku".

W raporcie wskazano, że liczba zgonów w Polsce w 2020 roku wzrosła w stosunku do lat 2016-2019, a względem samego 2019 roku odnotowano 67 tys. zgonów więcej.

"W tej grupie są zarówno pacjenci covidowi bez chorób współistniejących, jak i pozostali. Proszę jeszcze zwrócić uwagę na pewien charakterystyczny element. W piku zgonów – czyli w październiku, listopadzie i grudniu – udział pacjentów covidowych zdecydowanie rósł. Na początku stanowił 15 proc. wszystkich zgonów, a potem dochodził do ponad 80 proc. Tak więc jest ryzyko, że część zmarłych osób po prostu nie była zdiagnozowana jako osoby z COVID-19" - powiedział dla "Dziennika Gazety Prawnej szef MZ Adam Niedzielski".

"Liczba zgonów w Polsce w ostatnim kwartale roku 2020 przewyższyła liczbę zgonów z roku 2019. Według danych z rejestru PESEL, obejmującego również zgłoszone zgony Polaków/osób posiadających numer PESEL za granicą, w 2020 roku odnotowano informację o 485,2 tys. zgonów, dla porównania w roku 2019 odnotowano 418,1 tys. zgonów, stąd nadwyżka wyniosła 67,1 tys. zgonów" - czytamy w raporcie MZ.

Wskazano, ze szczególnie dużo zgonów nastąpiło w listopadzie. "W pierwszej połowie roku liczba zgonów w 2020 roku nie odbiegała od wartości z lat wcześniejszych" - podkreślono.

Jako główną przyczyną wzrostu liczby zgonów wskazano pandemię COVID-19. Szczyt zakażeń koronawirusem w Polsce przypadł właśnie na jesień 2020 r.

Przypomniano, że prognoza Eurostatu, uwzględniająca zmiany demograficzne zakładała, że liczba zgonów w 2020 roku będzie wyższa o ok. 5,4 tys. względem roku 2019, stąd MZ szacuje, że nadwyżka względem prognozowanej liczby zgonów wyniosła ok. 62 tys. zgonów.

Z raportu wynika, że względem 2019 r. w ostatnim kwartale 2020 r. wzrosty zgonów dotyczyły wszystkich kategorii wiekowych. Podkreślono jednak, że zdecydowana większość nadwyżki spowodowana została wzrostami zgonów wśród osób starszych – zarówno w kategorii 61-80 lat, jak i powyżej 80. roku życia.

"Miesiącem, na który przypadły najwyższe wzrosty w każdej grupie wiekowej, był listopad (w kolejności od najmłodszych do najstarszych odpowiednio 47 proc., 101 proc. oraz 106 proc. zgonów więcej niż w listopadzie 2019 r.)" - napisano.

To trudny temat, który wymaga odpowiedzialności. Przygotowaliśmy materiał, który ma pokazać, co się stało, i nadać dyskusji rzeczowy ton.

Z raportu wynika, że spośród przyrostu liczby zgonów w 2020 roku względem 2019 roku 43 proc. stanowią zgony zaraportowane przez Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne, których przyczyną zgonu był SARS-CoV-2. "Co więcej, 27 proc. nadwyżki to zgony u pozostałych osób, u których w przeszłości zdiagnozowano zakażenie SARS-CoV-2" - wskazano.

W dokumencie zaprezentowano również dane dotyczące przyrostów liczby zgonów wśród osób, które w przeszłości leczyły się na choroby przewlekłe. "Najwyższy relatywny wzrost (względem 2019 r. - PAP) odnotowano wśród osób cierpiących na choroby układu krążenia (16,69 proc.), natomiast najniższy wśród osób chorych na nowotwory (4,7 proc.)" - czytamy w raporcie.

"To trudny temat, który wymaga odpowiedzialności. Przygotowaliśmy materiał, który ma pokazać, co się stało, i nadać dyskusji rzeczowy ton. Chcemy rozmawiać na podstawie faktów, a nie domysłów" - powiedział minister Niedzielski dziennikarzom "Dziennika Gazety Prawnej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Bonowicz

Pierwsza pełna biografia księdza Józefa Tischnera.
Jest to nie tylko oparta na faktach, rzetelna relacja o życiu i kształtowaniu się wybitnego filozofa, ale przede wszystkim pasjonujący reportaż biograficzny, którego autor dociera do najbardziej zaskakujących...

Skomentuj artykuł

Raport MZ: duży wzrost zgonów w Polsce w stosunku do 2019 r.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.