Reuters: przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem NATO Wilno zamieniło się w fortecę

Reuters: przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem NATO Wilno zamieniło się w fortecę
fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
PAP

Przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie NATO zamieniło stolicę Litwy w fortecę; podjęto zakrojone na szeroką skalę działania z myślą o bezpieczeństwie uczestników spotkania - poinformowała w niedzielę agencja Reutera.

Szesnaście państw członkowskich NATO wysłało na Litwę łącznie 1 tys. żołnierzy w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu, zaplanowanego w dniach 11-12 lipca.

DEON.PL POLECAWydarzenie, które jest organizowane w mieście oddalonym od Rosji o zaledwie 150 km, będzie chronione przez zaawansowane systemy obrony powietrznej państw NATO.

Na Litwie znajduje się 12 amerykańskich rakietowych systemów Patriot wysłanych przez Niemcy, systemy NASAMS przekazane przez Hiszpanię, haubice Caesar dostarczone przez Francję, myśliwce francuskie, fińskie i duńskie oraz sprzęt do zwalczania dronów wysłany przez Francję i Wielką Brytanię - wyliczył Reuters.

Polska i Niemcy zapewniły siły operacji specjalnych, natomiast inne kraje dostarczyły sprzęt chroniący przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi i nuklearnymi - podkreślono.

Jak dodano, na lotnisku w Wilnie niemieckie Patrioty ustawiono w kierunku rosyjskiego Królewca oraz Białorusi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Reuters: przed zaplanowanym na przyszły tydzień szczytem NATO Wilno zamieniło się w fortecę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.