RFN. "Czarna pedagogika" w sanatoriach. Ofiarami nawet dwuletnie dzieci

RFN. "Czarna pedagogika" w sanatoriach. Ofiarami nawet dwuletnie dzieci
Fot. William Perugini/depositphotos.com
PAP/mk

Nawet 8-12 mln dzieci w Republice Federalnej Niemiec było poddanych tzw. kuracji w sanatoriach. W ramach walki z nadwagą lub niedożywieniem mali pacjenci był głodzeni, bici, obnażani i poddawani innym formom poniżania i maltretowania. Takie ośrodki znajdowały się m.in w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Jak napisał dziennik "Suedeutsche Zeitung", od końca lat 40. XX wieku, niedługo po zakończeniu II wojny światowej, w RFN masowo wzrastała liczba chłopców i dziewcząt niedożywionych lub z nadwagą. Dzieci kierowano do sanatoriów i domów opieki na tzw. kuracje. Według szacunków do ośrodków uzdrowiskowych trafiło od ośmiu do dwunastu milionów dzieci.

"Stało się to dobrze prosperującym biznesem: miliony dzieci w wieku od dwóch do czternastu lat, były w wielu miejscach poddawane przez sześć do dwunastu tygodni czarnej pedagogice, której personel często uczył się w czasach nazizmu: kary, pozbawianie snu, poniżanie, obnażanie, przykuwanie do łóżka, a także bicie, głód i pragnienie należały do repertuaru wychowawczego" - podkreślił "SZ". Według gazety, proceder trwał do lat 80. XX wieku.

"Wysyłano tam nawet dwulatki, które wracały do domów z ciężkimi urazami" - wskazuje gazeta. Jak podkreślają niemieckie media, wyjaśnianie tego, co działo się w uzdrowiskach dla dzieci, dopiero się zaczyna.

Na początku czerwca rozpoczęły się przesłuchania poszkodowanych, dziś dorosłych już ludzi, w parlamencie krajowym Nadrenii Północnej-Westfalii. Jednak nawet w archiwach instytucji, które w tamtych czasach zarządzały wysyłaniem dzieci na turnusy, trudno znaleźć wzmianki na ten temat.

Ministerstwo Pracy, Zdrowia i Spraw Socjalnych (MAGS) Nardenii Północnej-Westfalii w odpowiedzi na pytanie PAP o działania podejmowane w związku z wyjaśnianiem wydarzeń sprzed lat i zadośćuczynieniem ofiarom poinformowało, że "powołało grupę roboczą ds. ponownej oceny i wyjaśnienia" sprawy.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin
18,83 zł
26,90 zł

Wy, rodziny, jesteście nadzieją Kościoła i świata! Bóg – Ojciec, Syn i Duch Święty – stworzył ludzkość na swój obraz, aby miała ona udział w Jego miłości, aby była rodziną rodzin i cieszyła się tym...

Skomentuj artykuł

RFN. "Czarna pedagogika" w sanatoriach. Ofiarami nawet dwuletnie dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.