Rok z koronawirusem. Co nam przyniósł?

Rok z koronawirusem. Co nam przyniósł?
Fot. Elena Mozhvilo on Unsplash
2 miesiące temu
gov.pl

Koronawirus towarzyszy nam już od roku. Dokładnie 4 marca 2020 zdiagnozowano w Polsce pierwszy przypadek zupełnie wtedy nieznanej choroby. W ciągu 12 miesięcy na SARS-coV-2 zachorowało ponad 1,7 mln Polaków, wyzdrowiało ponad 1,4 mln, a zmarło ponad 44 tys.

Pacjentem „zero” był 66-letni Mieczysław Opałka, który wrócił zarażony z Niemiec i został hospitalizowany w Zielonej Górze. 11 marca zamknięte zostały placówki edukacyjne, kolejnego dnia zmarł pierwszy chory na COVID-19. 20 marca został wprowadzony stan epidemii oraz liczne obostrzenia: m.in. nakaz zasłaniania nosa i ust, zakaz zgromadzeń czy zamknięte galerie handlowe.

Do końca sierpnia odnotowywano nieduży, choć stały wzrost zakażeń. Przełomowy okazał się wrzesień, w którym po raz pierwszy od marca dzienne statystyki zakażeń przekroczyły tysiąc przypadków. W listopadzie na kwarantannie przebywało niemal pół miliona Polaków. Zakażonych zostało aż 628 tys. osób, czyli prawie dwa razy więcej, niż od marca do końca października, a 24 listopada odnotowano rekordowy dobowy wynik – 32 tys. zarażonych. Na początku grudnia liczba potwierdzonych przypadków zakażeń przekroczyła milion, a na świecie - 60 mln osób. W połowie grudnia liczba przypadków zakażeń zaczęła spadać, a od 28 grudnia do 17 stycznia trwała tzw. kwarantanna narodowa. Poziom zachorowań utrzymywał się na poniżej 10 tys. zakażeń aż do połowy lutego.

Najwięcej zachorowań na COVID-19 w ciągu ostatniego roku było w województwie śląskim – ok. 120 tys potwierdzonych przypadków i prawie 2 tys zgonów, powyżej 100 tys zachorowań było też w województwie mazowieckim. Najmniej chorych na COVID-19 było w województwie lubuskim – to około 20 tys. przypadków i niecale 300 zgonów.

Z szacunków wynika, że pracę w czasie pandemii straciło przynajmniej 700 tys osób. Na pandemii najwięcej straciły: turystyka, hotelarstwo, branża fitness i w części gastronomia, ale m.in. branża farmaceutyczna i IT nie odczuły zbyt wielkich zmian. Zdecydowanie wzrosła za to wartość rynku e-commerce, która sięgnęła w 2020 roku ok. 70 mld zł, czyli o 20 mld więcej niż w 2019.

żródło: gov.pl/mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Taraszkiewicz, Zofia Nalepa
25,00 zł

Skąd biorą się lęki i jak je pokonać?
Jak zbudować codzienną siłę i odporność psychiczną?
Jak ustabilizować sytuację zagrożenia, w której się znaleźliśmy?
Co jest najlepszym antystresorem?

Kryzys emocjonalny związany z pandemią...

Skomentuj artykuł

Rok z koronawirusem. Co nam przyniósł?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.