Rosja i Katar gospodarzami mistrzostw świata

Rosja i Katar gospodarzami mistrzostw świata
Szejk Hamad bin Khalifa Al-Thani odbiera z rąk Josepha Blattera Puchar Świata (fot. PAP/EPA/WALTER BIERI)
PAP/PR

Rosja zorganizuje piłkarskie mistrzostwa świata w 2018, a Katar w 2022 roku - postanowił w czwartek w Zurychu Komitet Wykonawczy FIFA. Oba kraje będą po raz pierwszy gospodarzami największej futbolowej imprezy.

W rywalizacji o przywilej zorganizowania mundialu Rosja wyprzedziła Anglię oraz wspólne kandydatury hiszpańsko-portugalską i belgijsko-holenderską. Katar wygrał z USA, Japonią, Koreą Południową i Australią.

"Otwieramy się na nowe kraje. Mundial jeszcze nigdy nie odbył się w Rosji i żadnym innym kraju Europy Wschodniej. Podobnie, patrząc na zwycięstwo Kataru, możemy przypomnieć, że równie długo na organizację mistrzostw czekał Bliski Wschód i cały świat arabski. Jestem szczęśliwym prezydentem, gdy mówię dzisiaj o rozwoju światowego futbolu" - powiedział szef FIFA Sepp Blatter.

"Wszyscy w Rosji możemy obiecać, że FIFA nigdy nie będzie żałowała swojej decyzji. Pozwólcie nam tworzyć wspólnie historię" - podkreślił pierwszy wicepremier Rosji Igor Szuwałow, który przewodniczył delegacji swojego kraju.

O tym, że mundial w 2018 roku odbędzie się w Europie, wiadomo było już od kilku miesięcy. Szanse poszczególnych kandydatów, z wyjątkiem uznawanej za najsłabszą ofertę belgijsko-holenderska, wydawały się dość wyrównane.

Rację - jak się okazało - mieli angielscy bukmacherzy. Oni już w środę trafnie przewidywali zwycięzców wyścigu o mundiale w 2018 i 2022 roku, płacąc najmniej za postawienie na zwycięstwo Rosji oraz Kataru. "Dziękujemy za poparcie. Będziecie dumni z nas i całego Bliskiego Wschodu" - stwierdził przewodniczący delegacji Kataru szejk Mohammed bin Hamad Al-Thani.

W głosowaniu wzięło udział 22 członków Komitetu Wykonawczego FIFA. Dwóch pozostałych działaczy tego gremium zostało wcześniej zawieszonych z powodu podejrzenia o udział w korupcji (Reynald Temarii z Tahiti i Nigeryjczyk Amos Adamu).

Szczegóły głosowania są objęte tajemnicą. Jak jednak ujawnił były słynny piłkarz Gary Lineker, przedstawiciel angielskiej delegacji w Zurychu, kandydatura jego kraju odpadła już w pierwszej turze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja i Katar gospodarzami mistrzostw świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.