Rosja nadal próbuje rekrutować do wojska cudzoziemców. Dziennie ginie nawet 913 żołnierzy

Rosja nadal próbuje rekrutować do wojska cudzoziemców. Dziennie ginie nawet 913 żołnierzy
Fot. Nikita Buida / Depositphotos
PAP / pk

Rosja nadal publikuje ogłoszenia zachęcające cudzoziemców, aby dołączyli do jej sił zbrojnych i walczyli na Ukrainie; jest to jeden ze sposobów na zapewnianie dopływu rekrutów bez konieczności mobilizacji - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, najnowsza ulotka, napisana po angielsku, zachęca cudzoziemców, by dołączyli do "specjalnej" jednostki rosyjskiej armii, oferując im 2200 dolarów wynagrodzenia miesięcznie, 2000 dolarów za zaciągnięcie się, rosyjski paszport, darmową opiekę medyczną i szkolenie.

Przypomniano, że internetowe ogłoszenia rekrutacyjne, które były publikowane w połowie 2023 roku, kierowano konkretnie do obywateli sąsiednich krajów, jak Armenia czy Kazachstan, a oferowano w nich 1973 dolary wynagrodzenia miesięcznie i 5140 dolarów za zaciągnięcie się. Dodano, że w ciągu 2023 roku Rosja zachęcała także przebywających na jej terytorium imigrantów z Azji Centralnej, a ostatnio pojawiły się doniesienia o imigrantach z Indii i Nepalu rekrutowanych i wysyłanych na Ukrainę.

"Jest prawdopodobne, że wielu z tych, którzy zostali zrekrutowani, nie są zawodowymi żołnierzami, lecz migrantami zarobkowymi i zostali przymuszeni do walki pod fałszywymi pretekstami lub skłonieni zachętami finansowymi. Liczba cudzoziemców w rosyjskich siłach zbrojnych jest prawdopodobnie niewielka i są oni włączani do istniejących oddziałów, a nie do 'specjalnych'. Rosja prawdopodobnie woli unikać niepopularnych wewnętrznych mobilizacji i wobec znaczących ofiar - obecnie szacowanych na 913 dziennie - musi nadal badać wszystkie drogi rekrutacji, aby utrzymać wysokie tempo dopływu personelu" - ocenił brytyjski resort obrony.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rosja nadal próbuje rekrutować do wojska cudzoziemców. Dziennie ginie nawet 913 żołnierzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.