Rozmowy w sprawie 5 proc. VAT na e-booki

Rozmowy w sprawie 5 proc. VAT na e-booki
(fot. ceslava.com / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP / mh

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji będzie prowadzić niebawem konsultacje z innymi państwami Unii Europejskiej, które popierają stanowisko Polski w sprawie wyrównania stawki VAT na e-booki. - poinformował PAP rzecznik prasowy ministerstwa Artur Koziołek.

Michał Boni w czwartek 18 kwietnia powiedział, że "Rząd przyjął stanowisko, według którego VAT na książki powinien wynosić tyle samo, co na papierowe, czyli 5 proc.". Minister dodał, że Polska będzie chciała wywrzeć nacisk na Komisję Europejską, aby doszło do zmian w przepisach UE, które dotyczą tej sprawy. 
Obecnie w Polsce obowiązuje na książki elektroniczne 23 proc. podatek VAT.
Rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek pytany przez PAP o dalsze kroki w tej sprawie poinformował, że "Stosowne kroki zostaną podjęte niebawem po konsultacji z innymi państwami członkowskimi, podzielającymi stanowisko Polski. Wspólne działanie grupy państw jest zdecydowanie skuteczniejszym środkiem. Jeżeli inicjatywa zyska odpowiednie poparcie to możliwe będzie przyjęcie przez Radę Europejską stanowiska, wzywającego KE do podjęcia działań".
Rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek zaznaczył że "(...) stanowisko Polski będzie zawierało postulaty, podparte stosowną argumentacją, wzywające Komisję do przedstawienia w możliwie krótkim czasie, projektu zmian w dyrektywie VAT, pozwalających na zrównanie opodatkowania książek bez względu na ich fizyczną postać. Szczegóły propozycji będą zależeć od przyjętej formy i uzgodnień z pozostałymi partnerami w UE".
Zdaniem ekspertów wprowadzanie 5 proc. stawki VAT na e-booki wpłynęłoby pozytywnie na rozwój rynku książki elektronicznej w Polsce. 
Mateusz Tobiczyk, dyrektor ds.rozwoju woblink.com firmy sprzedającej e-booki powiedział, że rynek książek elektronicznych w Polsce rozwija się bardzo dobrze i pierwszy kwartał 2013 roku pokazuje, iż dynamika wzrostu jest podobna do ubiegłorocznej. Ale dodaje, że "jest jeszcze sporo do nadrobienie w stosunku do rynku książki papierowej". 
Tobiczyk zaznaczył, że jedną z przeszkód w rozwoju tego rynku w naszym kraju jest wysoki VAT na e-booki. "Obniżenie stawki VAT na książki elektroniczne na pewno wpłynęłoby na rozwoju tego rynku. Niższe ceny mogłyby zachęcić ludzi do kupowania urządzeń do czytania elektronicznych książek a co za tym idzie wzrosłaby sprzedaż e-booków" - dodał.
Jego zdaniem wyrównanie stawki VAT na e-booki spowodowałoby obniżenie cen książek elektronicznych o około 10 do 15 proc. w stosunku do obecnych cen. "Wszystko oczywiście zależy od polityki sprzedażowej prowadzonej przez wydawców, kosztów licencji na książki i rodzaju danego tytułu, ale można szacować, że wyrównanie VAT-u na e-booki na pewno spowoduje spadek ceny e-booków" - powiedział Tobiczyk.
Dodał, że obecnie dystrybutorzy i wydawcy starają się obniżyć ceny e-booków, ale na dłuższą metę jest to "ściganie się w dół, które nikomu się nie opłaca".
Spadek cen książek elektronicznych po wprowadzeniu na nie 5 proc. podatku VAT przewiduje również Paweł Waszczyk, redaktor naczelny dwutygodnika "Biblioteka Analiz" zajmującego się rynkiem księgarskim. "Obowiązujący obecnie na e-booki 23 proc. podatek VAT obarcza klientów. Rozmawiałem z wieloma wydawcami i oni deklarują, że obniżą ceny e-booków, bo im się to opłaci" - dodał Waszczyk. Jego zdaniem wyrównanie stawki VAT na książki elektroniczne i książki papierowe "umocni rynek e-booków".
Według Waszczyka zmiana stawki VAT na e-booki związana będzie ze zmianą definicji książki. Zgodnie polskim prawem książka elektroniczna jest traktowane, jako usługa a nie jak produkt.
Dwa państwa członkowskie UE, Francja i Luksemburg, jednostronnie obniżyły swoje krajowe stawki VAT na e-booki, nie czekając na zmiany w dyrektywie unijnej dotyczącej VAT. W związku z tym Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Francji i Luksemburgowi za naruszenie dyrektywy VAT, za co grożą tym państwom wysokie kary pieniężne. 
"Takiego rozwoju wypadków chce uniknąć nasz rząd i w tym celu pragnie w możliwie najkrótszym terminie spowodować złożenie przez KE stosownych projektów zmian w prawie" - podkreślił rzecznik MAC Artur Koziołek.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozmowy w sprawie 5 proc. VAT na e-booki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.