Ryanair i Wizz Air: ekspansja na Węgrzech

(fot. flickr.com/ y jon gos)
PAP / ad

Irlandzki przewoźnik Ryanair ogłosił w piątek otworzenie 26 nowych połączeń z Budapesztu, po tym jak węgierski narodowy przewoźnik Malev ogłosił zawieszenie swoich lotów. Węgierski Wizz Air poinformował o otwarciu nowej trasy i zwiększeniu częstotliwości lotów.

Pogrążone w długach węgierskie linie lotnicze Malev poinformowały w piątek o wstrzymaniu wszelkich operacji o godz. 6 rano, aby "zminimalizować straty". Personel węgierskich linii pomaga znajdować alternatywne połączenia pasażerom, którzy mają wykupione bilety. Przewidziano też odszkodowania dla pasażerów, którzy mają ważne bilety powrotne w okresie do 29 lutego.

Ryanair na konferencji prasowej w Budapeszcie ogłosił zamiar uruchomienia "planu ratunkowego" dla Budapesztu i turystyki węgierskiej po uziemienia linii lotniczej Malev.

Jak podał w piątek Reuters, w styczniu Ryanair ogłosił uruchomienie pięciu nowych tras z Budapesztu. W piątek poinformował o uruchomieniu kolejnych 26 połączeń. W tym m.in. do Barcelony, Brukseli, Rzymu, Oslo, Londynu, a także Krakowa i lotniska w Modlinie "Umowy z Ryanairem na razie nie ma, to może oznaczać, że Ryanair godzi się na warunki, jakie lotnisko oferuje" - powiedziała PAP Edyta Mikołajczak z lotniska w Modlinie.

"Ryanair potwierdza, że 4 Boeingi będą latać z lotniska w Budapeszcie. Zaczną latać ciągu dwóch tygodni, czyli od 17 lutego, gdzie otworzymy 31 nowych tras" - czytamy na stronie Ryanaira. Przewoźnik deklaruje niższe ceny biletów, a także przewiezienie 2 milionów pasażerów rocznie, zamierza - jak napisano - "zastąpić większość ruchu utraconego w Budapeszcie po uziemieniu Maleva".

Ryanair, który obecnie zatrudnia ponad 700 węgierskich pilotów i personelu pokładowego, zorganizuje dzień otwarty w Budapeszcie, zapraszając do pracy pilotów i personel pokładowy Maleva.

Z kolei węgierski Wizz Air poinformował w piątek, że zainwestuje 25 bilionów forintów węgierskich (100 milionów dolarów) w rozwój działalności w Budapeszcie. W marcu 2012 r. linia doda dwa Airbusy A320 do swojej bazy w Budapeszcie, co oznacza 66 proc. wzrost wydajności.

"Wizz Air zwiększy przewidywaną liczbę pasażerów przewożonych rocznie z 1,4 miliona do 2 milionów. To spowoduje utworzenie około 700 nowych (bezpośrednio i pośrednio) miejsc pracy na Węgrzech. Linia lotnicza otworzy nową trasę i zwiększy częstotliwość na istniejących. Liczba dostępnych lotów w ciągu tygodnia zwiększy się niemal dwukrotnie z 67 do 129" - czytamy w komunikacie Wizz Aira.

Loty na trasie Budapeszt-Bukareszt będą początkowo odbywały się trzy razy w tygodniu. Ponadto, dodając trzy loty do Londynu Luton, Wizz Air będzie oferować połączenie do stolicy Wielkiej Brytanii trzy razy w ciągu dnia. Częstotliwość lotów do Madrytu, Barcelony, Rzymu, Mediolanu i Malmo zostanie podwojona, co spowoduje, że te połączenia będą dostępne przynajmniej raz dziennie.

Agencja Associated Press napisała w piątek, że Malev, należący do stowarzyszenia linii lotniczych Oneworld, w skład którego wchodzą także American Airlines i British Airways, ma długi wysokości ok. 60 miliardów forintów (205 mln euro) i nie zdołał znaleźć nowych inwestorów.

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w radiu, że za granicą zajęte zostały z powodu długów linii dwa samoloty Malevu - jeden w Tel Awiwie i jeden w Irlandii. Pozostałe maszyny są na Węgrzech, ale nie mogą latać, ponieważ również mogłyby zostać zajęte na zagranicznych lotniskach - informuje agencja MTI.

Malev został utworzony 66 lat temu. Linia zatrudnia 2,6 tys. osób, należy do niej prawie połowa ruchu lotniczego na lotnisku Liszta w Budapeszcie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ryanair i Wizz Air: ekspansja na Węgrzech
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.