Rząd gospodarczy eurogrupy bardzo realny

(fot. eisenrah/flickr.com)
PAP / psd

Idea rządu gospodarczego strefy euro przybiera coraz bardziej realną formę - ocenił w środę z zadowoleniem minister spraw zagranicznych Francji Alain Juppe. Od wyników szczytu w Brukseli francuski rząd uzależnia przyjęcie nowego planu oszczędności budżetowych.

- Kiedy ma się wspólną walutę, to znaczy, że trzeba bardziej ujednolić nasze polityki budżetowe i podatkowe - podkreślił szef francuskiej dyplomacji.

DEON.PL POLECA

Juppe zaznaczył w rozmowie na antenie radia France Inter, że "od wielu tygodni używa słowa federalizm" i dodał, że jego zdaniem należy bardziej zdecydowanie wcielać tę ideę w życie w eurogrupie.

Rząd Francois Fillona nie wykluczył w środę kolejnego obniżenia prognozy wzrostu gospodarczego w sytuacji, gdyby zabrakło decydującego porozumienia eurogrupy podczas szczytu w Brukseli.

Minister ds. budżetu i zarazem rzeczniczka rządu Valerie Pecresse podkreśliła po środowym posiedzeniu gabinetu, że prezydent Nicolas Sarkozy "zmobilizował całą swoją energię, aby środowy szczyt zakończył się sukcesem". Dała do zrozumienia, że dopiero po spotkaniu w stolicy Belgii rząd wypowie się na temat ewentualnych zmian w projekcie przyszłorocznego budżetu Francji.

- Jesteśmy dziś w strefie wstrząsów. Pragniemy mieć jaśniejszą i bardziej stabilną wizję perspektywy eurogrupy, zanim na nowo przyjrzymy się naszym perspektywom wzrostu gospodarczego na przyszły rok - oświadczyła Pecresse na kilka godzin przed otwarciem szczytu eurolandu w Brukseli. Rzeczniczka rządu dodała, że możliwy nowy plan oszczędności będzie zależeć także od "wskaźników ekonomicznych, które pojawią się w najbliższych dniach".

Dotychczas rząd Fillona w projekcie budżetu utrzymał na przyszły rok wzrost na poziomie 1,75 proc. PKB, choć zdaniem ekonomistów bardzo prawdopodobne jest jego obniżenie poniżej 1 proc.

Premier Fillon oświadczył w ubiegłym tygodniu, że rząd będzie musiał zdecydować się na "nowe środki oszczędnościowe", jeśli Francja nie odnotuje w 2012 roku wzrostu gospodarczego na poziomie co najmniej 1,5 proc. PKB.

Paryż zobowiązał się do zredukowania deficytu z 7 proc. PKB w 2010 roku do 5,7 proc. w tym roku, aby stopniowo zejść w 2013 roku do wymaganego przez Brukselę poziomu 3 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rząd gospodarczy eurogrupy bardzo realny
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.