Rząd Holandii zapewnia, że pomimo weta Turcji Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO

Rząd Holandii zapewnia, że pomimo weta Turcji Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i król Szwecji Karol Gustaw (fot. Anders Wiklund/EPA/PAP)
PAP/mk

Holenderski rząd jest przekonany, że Szwecja i Finlandia niebawem staną się nowymi członkami NATO. Oświadczenie minister obrony Holandii Kajsa Ollongren ma związek z próbą zablokowania przez Turcję wstąpienia dwóch krajów skandynawskich do Paktu Północnoatlantyckiego.

Pomimo zaciekłego oporu ze strony prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, nie ma najmniejszej wątpliwości, że Finlandia i Szwecja dołączą wkrótce do NATO - oświadczyła we wtorek minister obrony Holandii Kajsa Ollongren.

„Oczekuję dobrych rozmów między sojusznikami” – powiedziała minister dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem szefów resortów obrony państw UE. „Te rozmowy odbędą się również między Turcją, Finlandią i Szwecją” – dodała Ollongren.

W poniedziałek prezydent Erdogan oznajmił, że „nie zaaprobuje” przystąpienia do sojuszu dwóch krajów skandynawskich.

DEON.PL POLECA

Minister Ollongren powiedziała, że Holandia nie otrzymała od Szwecji i Finlandii prośby w sprawie gwarancji bezpieczeństwa na okres przed przystąpieniem do NATO ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Wcześniej, obu aplikującym o członkostwo krajom takich gwarancji udzieliły Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Dania i Norwegia.

Jak oceniają komentatorzy, weto postawione krajom skandynawskim przez Turcję wynika z chęci zmuszenia, szczególnie Szwecji, do zaprzestania wspierania praw Kurdów. Tureckie władze od dziesięcioleci zwalczają wszelkie aspiracje Kurdów do uzyskania praw przez te mniejszość narodową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Rząd Holandii zapewnia, że pomimo weta Turcji Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.