Rząd Szwecji łagodzi restrykcje przeciwepidemiczne mimo wysokiego poziomu zakażeń

Rząd Szwecji łagodzi restrykcje przeciwepidemiczne mimo wysokiego poziomu zakażeń
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek poluzowanie restrykcji przeciwepidemicznych od 1 czerwca mimo utrzymywania się wysokiego poziomu zakażeń koronawirusem. Powołano się na „spadający trend”. Naukowcy apelowali o kontynuowanie ograniczeń.

- Widzimy początek końca (epidemii), ale nie można powiedzieć, że to koniec - ocenił na spotkaniu z dziennikarzami premier Stefan Loefven.

Pierwszym etapem poluzowania obostrzeń będzie m.in. podniesienie limitu widowni w kinach i teatrach z 8 do 50 osób, a na sportowych otwartych trybunach z 8 do 100 lub 500 (miejsca siedzące). Restauracja będą mogły być otwarte o dwie godziny dłużej do 22.30. Otwarte zostaną wesołe miasteczka.

Według rządowego planu kolejne znoszenie ograniczeń ma nastąpić na początku oraz w połowie lipca, a przedostatni etap będzie we wrześniu. Data powrotu do pełnej normalności nie została podana.

W Szwecji liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 na 100 tys. mieszkańców wynosi obecnie 427 i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie.

W opinii towarzyszącego premierowi na konferencji prasowej dyrektora Urzędu Zdrowia Publicznego decyzja rozpoczęciu znoszenia restrykcji jest możliwa dzięki „spadającemu trendowi”. - W niektórych częściach kraju rozprzestrzenienie koronawirusa zmniejszyło się o 30-40 proc., a prawie 45 proc. dorosłych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 - podkreślał Johan Carlson.

Regionem, gdzie wciąż rośnie liczba zakażeń, głównie za sprawą dzieci i młodzieży, jest Norrbotten z miastem Kiruna na północy Szwecji.

O rezygnację z przedwczesnego luzowania restrykcji zaapelowali w wydanym we wtorek oświadczeniu epidemiolodzy z Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. Eksperci uważają, że z decyzją należało poczekać jeszcze przynajmniej do połowy czerwca, gdyż „poziom zakażeń wciąż jest wysoki”. - Istnieje ryzyko, że ludzie odczytają znoszenie ograniczeń jako pełną wolność - stwierdzili naukowcy.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Szwecji 1366 przypadków zakażenia koronawirusem, a liczba zgonów na Covid-19 zwiększyła się o 15 do 14 451.

Władze Szwecji, które w 2020 roku najpierw wprowadziły jedynie zalecenia, a później restrykcje w związku z pandemią, nigdy nie zdecydowały się na lockdown.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Rząd Szwecji łagodzi restrykcje przeciwepidemiczne mimo wysokiego poziomu zakażeń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.