Samorządowi krezusi dzielą swoje fortuny

Samorządowi krezusi dzielą swoje fortuny
Kompleks Solpark - nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny, będący największą inwestycją komunalną, zrealizowana przez Gminę Kleszczów. Celem, jaki przyświecał tej inwestycji, wartej blisko 200 mln złotych, była integracja społeczności Kleszczowa i całej gminy (fot. kleszczow.pl)
"Rzeczpospolita" / PAP / drr

Darmo woda i wakacje za granicą plus medyczne eldorado? Są takie gminy - stwierdza "Rzeczpospolita", która sprawdziła jak powodzi się mieszkańcom trzech najbogatszych gmin w Polsce.

Liderką, pod względem dochodów podatkowych na jednego mieszkańca, jest gmina Kleszczów w woj. łódzkim. Może sobie pozwolić m.in. na wysyłanie dzieci na wakacyjny wypoczynek nad Morze Śródziemne, darmową wodę w kranach czy dofinansowanie opieki stomatologicznej. Wszystko dzięki podatkom płaconym przez kopalnię i elektrownię Bełchatów. Rocznie wypada na mieszkańca po 33 tys. zł z wpływów podatkowych.

Druga w kolejności, gmina Nowe Warpno, mimo statystycznych 19 tys. zł z podatków, przez wiele lat niewiele wydawała, bo do jej kasy nie trafiały należności od Urzędu Morskiego z tytułu tzw. podatku od dna morskiego. Ostatnio władze centralne oddały 140 mln zł zaległych podatków. Ale i tak mieszkańcy centrum zachodniopomorskiej gminy mogli liczyć na pomoc w remoncie domów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Samorządowi krezusi dzielą swoje fortuny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.