Sawicki: rozmowy o dopłatach do eksportu

Sawicki: rozmowy o dopłatach do eksportu
(fot. PAP/Marcin Obara)
PAP / psd

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że we wtorek na spotkaniu z komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem będzie rozmawiał m.in. na temat promocji eksportu żywności na rynki trzecie oraz dopłat do eksportu.

"Przede wszystkim jest to kwestia dopłat do eksportu i zwiększenia środków na promocje na rynki trzecie. Ten instrument rusza z nieco większym budżetem niż do tej pory. Przypomnę, że jeszcze w roku 2013 UE na promocje na rynki trzecie przeznaczała niespełna 52 mln euro, teraz ponad 200 mln euro. Chcemy, aby w tym instrumencie z dopłatą unijną 85 proc. znaczącą pozycję mieli także polscy eksporterzy" - zaznaczył.

Sawicki podczas poniedziałkowego briefingu podkreślił, że wobec rosyjskiego embarga nie można czekać bezradnie i trzeba szukać środków pomocowych. "Wiele akcji żywieniowych prowadzi FAO pod egidą ONZ. Chciałbym, aby z tych akcji także w końcu skorzystała Polska. Bo do tej pory te środki, które UE czy USA przeznaczały na pomoc żywnościową, głównie były wykorzystywane w Europie przez Francję i Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię" - powiedział. Dodał, że rozmawiał już na ten temat z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim.

Szef resortu rolnictwa powiedział też, że w środę odbędzie się spotkanie międzyresortowego zespołu ds. embarga, na którym przekazane zostaną eksporterom zmienione warunku ubezpieczeń i gwarancji eksportowych, które realizuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sawicki: rozmowy o dopłatach do eksportu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.