Śląsk liderem w pozyskiwaniu funduszy

Śląsk liderem w pozyskiwaniu funduszy
Jerzy Buzek otworzył w piątek konferencję "Śląskie jako region Polski w Unii Europejskiej: szanse i wyzwania". (fot. EPA/THIERRY SUZAN)
PAP / mik

Województwo śląskie jest w Polsce jednym z liderów w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych; należy je wykorzystywać tak, by przynosiły profity przez kilkadziesiąt lat i wzmacniały konkurencyjność regionu - powiedział w Katowicach przewodniczący europarlamentu Jerzy Buzek.

Buzek otworzył w piątek konferencję "Śląskie jako region Polski w Unii Europejskiej: szanse i wyzwania", którą zorganizowało w związku z 6. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Posłowie do PE, przedstawiciele rządu i samorządów oraz środowiska naukowego dyskutowali o możliwościach przyspieszenia rozwoju społecznego i gospodarczego województwa śląskiego.

- Na Śląsku skupieni są ludzie, którzy od ośmiu pokoleń mają tradycję życia w środowisku miejskim i pracy w przedsiębiorstwach. Działają tu bardzo liczne uczelnie. To daje ogromną siłę naszemu regionowi, a mamy bardzo wiele do nadrobienia - powiedział przewodniczący PE Jerzy Buzek.

Podkreślał, że pieniądze z UE trzeba inwestować tak, żeby zrobić z nich "prawdziwe źródło rozwoju", aby przynosiły regionowi profity przez 20-30 lat.

Prezydent Katowic Piotr Uszok przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu w ścisłym centrum Katowic działały dwie kopalnie i huta. Teraz na ich miejscu powstało centrum handlowe, osiedle mieszkaniowe, nowoczesny biurowiec, a w najbliższych latach ze znaczącym udziałem środków unijnych mają powstać również nowy gmach Muzeum Śląskiego, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz biblioteka akademicka.

- Gdybyśmy powiedzieli w 1997 r., że za 12-15 lat tak się stanie, ktoś by uwierzył? Jestem pewien, że nie. Ale to się stało, dzięki Unii. Gdybyśmy nie należeli do UE, na pewno realizacja tak szerokich zmian nie byłaby możliwa - powiedział Uszok.

Wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar przypomniał, że Śląskie składa się z ziem o różnej historii - w jego skład wchodzą ziemie, leżące niegdyś na terenach trzech zaborów. - Województwo śląskie najbardziej potrzebuje więc tych inicjatyw, które integrują i budują poczucie tożsamości - ocenił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śląsk liderem w pozyskiwaniu funduszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.