Słowacja odwołuje matury. Zamiast egzaminów, inny system oceniania absolwentów

Słowacja odwołuje matury. Zamiast egzaminów, inny system oceniania absolwentów
Koszyce, Słowacja (Fot. TTstudio / depositphotos.com)
PAP/mk

Nie odbędą się w tym roku w tradycyjnej formie matury na Słowacji. Rząd postanowił, że absolwenci szkół średnich dostaną oceny końcowe wyliczane ze średnich uzyskanych za cały rok i w latach poprzednich.

Na Słowacji nie będzie w roku 2020/21 tradycyjnych matur - powiedział w poniedziałek minister szkolnictwa Branislav Gröhling. Końcowe stopnie będą wystawiane na podstawie średniej ocen. Absolwenci, którzy zakwestionują oceny, będą mogli zdawać egzamin ustny.

Średnia będzie wyciągana z ocen w ostatnim roku nauki oraz średnich semestralnych z dwóch poprzednich lat. Z przedmiotów dodatkowych pozostaną egzaminy ustne. W formie ustnej będzie możliwy także egzamin z przedmiotów obowiązkowych, jeżeli uczeń nie będzie zgadzać się na ocenę wyliczoną ze średnich. Podobne rozwiązanie zastosowano w poprzednim roku szkolnym.

Zdaniem ministra przedstawiona w poniedziałek decyzja jest ostateczna bez względu na kryzys w rządzie. Rok szkolny dla klas maturalnych kończy się 14 maja br. Oceny zostaną podane do 19 maja. Ewentualne egzaminy ustne szkoły muszą zorganizować od 31 maja.

Licealiści na Słowacji nie chodzili do szkół przez większość roku szkolnego. Mieli zajęcia tylko we wrześniu i do połowy października 2020 r. W połowie lutego br. ministerstwo zezwoliło na uruchomienie nauki w ostatnich klasach szkół średnich, ale ostateczne decyzje zależały od sytuacji epidemicznej i stanowiska szkoły. Według mediów resort nie wie, ilu licealistów podjęło wówczas naukę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Skomentuj artykuł

Słowacja odwołuje matury. Zamiast egzaminów, inny system oceniania absolwentów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.