Sondaż: ponad 46 proc. Polaków nie planuje wyjeżdżać na wakacje

Sondaż: ponad 46 proc. Polaków nie planuje wyjeżdżać na wakacje
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

Ponad 46 proc. Polaków nie planuje wyjeżdżać na letni urlop; 21,4 proc. zrobi to na nie dłużej niż siedem dni - wynika z opublikowanego w piątek sondażu IBRiS dla Radia ZET. Większość ankietowanych w tym roku wybiera się na wczasy za granicą, nad polskie morze i jezioro - dodano.

Na pytanie „Jakie w tym roku ma Pan/Pani inne plany wakacyjne?” zdecydowana większość ankietowanych przez IBRiS dla Radia ZET odpowiedziała, że nie planuje wyjeżdżać w ogóle (46,1 proc.)

„To nieco mniej badanych niż przez rokiem (50,3 proc.)” - informuje w piątek na swojej stronie Radio ZET.

Wyjazd nie dłuższy niż siedem dni zapowiedziało 21,4 proc. pytanych (w zeszłym roku było to 22,3 proc.). 14,1 proc. przygotowuje się na wyjazd do dwóch tygodni (22,2 proc. w ubiegłym roku). Z kolei 17,4 proc. Polaków chce wyjechać na wakacje dłuższe niż dwa tygodnie. W zeszłym roku taki plan miało 4 proc. badanych. „Nie wiem/trudno powiedzieć” - wybrało 1 proc. ankietowanych.

Na pytanie „Jeżeli wyjazd, to gdzie?” 33 proc. respondentów wybrało wczasy zagraniczne; 30,1 proc.- wyjazd nad polskie morze; 19,7 proc. - nad jezioro w Polsce; 9,2 proc. - „na działkę” (nie dalej niż 50 km od miejsca stałego zamieszkania); 5,2 proc. wczasy w polskich górach. „Nie wiem/trudno powiedzieć” - odpowiedziało 2,8 proc.

Najczęściej wyjazdy planują osoby między 50. a 59. rokiem życia (67 proc.). 70 proc. seniorów po 70. roku życia nie ma w planach spędzania lata na wyjazdach. Pozostanie w domu zadeklarowało 71 proc. mieszkańców wsi.

„Najwyższy procent osób, które nie wyjadą na wakacje, jest wśród zwolenników obozu rządzącego (52 proc.). Wśród zwolenników opozycji to 43 proc.” - podano.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 23-24 czerwca 2023 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krystyna Dajka

Twój kolejny krok ku długowieczności!

Sięgnij po to, co podpowiada natura, i przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem.

Z nowej książki Krystyny Dajki dowiesz się, jakie nawyki żywieniowe zapewnią ci długie życie w zdrowiu. Pomoże ci...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sondaż: ponad 46 proc. Polaków nie planuje wyjeżdżać na wakacje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.