Straż Graniczna: prawie 2 tys. migrantów z nakazem opuszczenia Polski

Straż Graniczna: prawie 2 tys. migrantów z nakazem opuszczenia Polski
Fot. PAP/Artur Reszko
PAP / tk

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska powiedziała, że „już 1860 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską, otrzymało postanowienia z nakazem opuszczenia Polski i trzyletnim zakazem wjazdu do Strefy Schengen”.

Postanowienia wprowadziła nowelizacja, która weszła w życie 26 października. Wydaje je komendant placówki Straży Granicznej. Otrzymują je cudzoziemcy, których zatrzymano niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy. Dostają w nich nakaz opuszczenia terytorium RP i zakaz wjazdu do Polski i państw Strefy Schengen na okres od sześciu miesięcy do trzech lat.

Rzeczniczka SG poinformowała, że dotychczas takie postanowienia otrzymało 1860 migrantów, którzy nielegalnie przedostali się z Białorusi do Polski. Każdemu z nich zakazano wjazdu do Polski i całej Schengen na trzy lata. Cudzoziemcy, którzy dostają postanowienia, są doprowadzani do linii granicy. W środę otrzymało je 56 migrantów, we wtorek 44, a w poniedziałek 66.

Wspomniana nowelizacja wprowadziła też przepis, który pozwala Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców pozostawiać wnioski o ochronę międzynarodową bez rozpoznania, jeśli złożyły je osoby zatrzymane niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba przybywa bezpośrednio z terytorium, na którym grozi jej niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia krzywdy.

DEON.PL POLECA

Dotąd UdSC bez rozpoznania pozostawił pięć wniosków, które złożyli obywatele Iraku. "Dotyczyło to samotnych mężczyzn, którzy procedurę uchodźczą chcieli wykorzystać w celach ekonomicznych i dalszej migracji do krajów Europy Zachodniej np. Niemiec" - mówił rzecznik Urzędu Jakub Dudziak.

Por. Michalska wytłumaczyła, że wnioski zatrzymanych migrantów przekazywane są do UdSC pocztą elektroniczną. Cudzoziemcy na decyzję czekają w placówce SG. Ci, wobec których będzie trwała procedura uchodźcza, trafiają do ośrodka strzeżonego. Tym, których wnioski pozostawiono bez rozpoznania (czyli jak na razie pięciu Irakijczykom), wydaje się postanowienie o opuszczeniu RP.

Przepisy dotyczące nielegalnej migracji zmieniono w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia tej granicy, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Skomentuj artykuł

Straż Graniczna: prawie 2 tys. migrantów z nakazem opuszczenia Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.