Doradcy prezydentów Polski i USA rozmawiali o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej

Doradcy prezydentów Polski i USA rozmawiali o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej
(Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

W środę odbyła się rozmowa telefoniczna głównych doradców ds. bezpieczeństwa narodowego prezydentów Polski i USA, ministra Pawła Solocha oraz Jake'a Sullivana w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej i sytuacją wokół Ukrainy - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak zaznaczyło BBN, rozmowa doradców prezydentów Polski i USA poświęcona była ocenie obecnej sytuacji bezpieczeństwa oraz wzmocnieniu współpracy wojskowej w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej i sytuacją wokół Ukrainy, co zwiększyłoby stabilizację w regionie.

„Jake Sullivan zapewnił o solidarności oraz poparciu prezydenta Joe Bidena dla działań prowadzonych przez Polskę w związku z kryzysem granicznym” - przekazano w komunikacie BBN.

„Szef BBN poinformował doradcę o związanych z kryzysem działaniach podejmowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz polskie władze” - dodano.

DEON.PL POLECA

BBN przypomniało jednocześnie, że temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie został też poruszony podczas spotkania kierownictwa KPRP i BBN z dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines, 19 listopada.

Poprzednia rozmowa Szefa BBN z Sullivanem odbyła się 7 października w Brukseli.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Doradcy prezydentów Polski i USA rozmawiali o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.