Światowi przywódcy nie uznają ogłoszonej przez Putina aneksji okupowanych terenów Ukrainy

Światowi przywódcy nie uznają ogłoszonej przez Putina aneksji okupowanych terenów Ukrainy
Fot. PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
PAP / tk

Zgodnie z zapowiedziami, po przeprowadzeniu pseudoreferendów, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję okupowanych terenów Ukrainy. Światowi przywódcy sprzeciwiają się tej decyzji i uważają ją za bezprawną. Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Sprzeciw światowych przywódców

Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców zawsze będą częścią suwerennej Ukrainy - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w reakcji na ogłoszenie przez Kreml aneksji czterech regionów Ukrainy.

"Ogłoszona przez Putina nielegalna aneksja niczego nie zmieni. Wszystkie terytoria nielegalnie okupowane przez rosyjskich najeźdźców są ziemią ukraińską i zawsze będą częścią tego suwerennego państwa" - napisała von der Leyen w serwisie Twitter.

DEON.PL POLECA


- Aneksja obszarów Ukrainy przez Rosję łamie prawo międzynarodowe – powiedział z kolei premier Japonii Fumio Kishida w czasie rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zapewnił, że Japonia będzie w dalszym ciągu wspierać Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył już w czwartek, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a "tak zwane referenda" zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez nią ukraińskich terytoriach "były absolutną fikcją".

- Działania Federacji Rosyjskiej to pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego; wzywamy członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności pseudoreferendów oraz ich "wyników" - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Światowi przywódcy nie uznają ogłoszonej przez Putina aneksji okupowanych terenów Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.