Szef NATO w Stambule: czas powitać Finlandię i Szwecję w Sojuszu

Szef NATO w Stambule: czas powitać Finlandię i Szwecję w Sojuszu
Szef NATO Jens Stoltenberg (Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN)
PAP / tk

Czas powitać Szwecję i Finlandię jako członków NATO - oświadczył w Stambule sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg. Podkreślił, że te dwa kraje "poczyniły postępy w partnerstwie z Turcją".

Stoltenberga ma przyjąć prezydent Turcji Recep Erdogan, który od maja blokuje wejście obu krajów nordyckich do NATO, zarzucając im m.in. ochronę bojowników kurdyjskich z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uznawanej przez Ankarę za organizację terrorystyczną.

- Rozumiem wasze obawy – powiedział szef NATO podczas wspólnej konferencji prasowej z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu. Podkreślił jednocześnie, że "Szwecja oraz Finlandia poczyniły postępy we współpracy z Turcją i stały się silnymi partnerami w walce z terroryzmem".

- Ich członkostwo wzmocni nasz sojusz – przekonywał. - W tych niebezpiecznych czasach jeszcze ważniejsze jest sfinalizowanie ich akcesji, aby (...) wysłać jasny komunikat do Rosji.

DEON.PL POLECA

Cavusoglu z kolei przyznał, że jest "bardziej pewny" nowego szwedzkiego rządu. - Mieliśmy niewiele nadziei za poprzedniego rządu Szwecji, ale nowy rząd jest zdeterminowany (by iść naprzód) w tej sprawie – oświadczył szef tureckiej dyplomacji i potwierdził wizytę w Ankarze premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, który ma tam gościć 8 listopada na zaproszenie prezydenta Erdogana.

- Pewne środki zostały podjęte – przyznał Cavusoglu, zaznaczając, że "jest to ważny krok, jednak nie wszystkie elementy protokołu ustaleń są stosowane przez oba kraje".

Wcześniej w czwartek Bloomberg napisał, że Turcja raczej nie poprze w tym roku akcesji Szwecji do NATO, a prawdopodobnie nie zrobi tego przed zaplanowanymi na czerwiec 2023 r. wyborami. Erdogan chce bowiem zapewnić sobie głosy nacjonalistów.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Szef NATO w Stambule: czas powitać Finlandię i Szwecję w Sojuszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.